Με ανατροπή σε έναν αγώνα που κράτησε 1 ώρα και 50 λεπτά περίπου, ο Τσιτσιπάς έφτασε στον 18ο τελικό τουρνουά, στη καριέρα του.

Ξεκίνησε το παιχνίδι λίγο μουδιασμένα, ο Έλληνας τενίστας και αυτό εκμεταλλεύθηκε ο Ούγγρος αντίπαλος του Λεχέσκα και έκανε το 1ο σετ, με 6 - 4 στα γκέιμς...

Μετά απ' αυτό το σετ όμως ο Τσιτσιπάς μάλλον συνήλθε και κέρδισε άνετα τα άλλα δύο σετ με 6 - 4 και 6 - 2 και τελείωσε το μάτς και την υπόθεση πρόκριση.

Ο Στέφανος θα αντιμετωπίσει στον τελικό έναν εκ των Αλιασίμ (Καναδάς) ή Ρούμπλιεφ (Ρωσία), που θα αναμετρηθούν σε λίγη ώρα.

Αύριο περίπου στις 4.30 ο τελικός.

Στον τελικό του όπεν της Αγίας Πετρούπολης και η Μαρία Σάκκαρη

Σε ένα ματς κλειστό και άκρως ανταγωνιστικό η Μαρία Σάκκαρη ήταν συγκλονιστική και πήρε το πρώτο εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Όπεν στην Αγία Πετρούπολη επικρατώντας της Ιρίνα Μπέγκου με 2-1 σετ.

Εκεί, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια θα βρει απέναντί της την Ανέτ Κονταβέιτ (Νο9), που νίκησε 2-0 την Οσταπένκο στον δεύτερο ημιτελικό.