ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 80 - 69 ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ

Με τον Μόουζες Ράιτ πολύ αποτελεσματικό κοντά στο καλάθι με 21 πόντους με 8/11 δίποντα, ο Ολυμπιακός επικράτησε στο ΣΕΦ του Προμηθέα Πάτρας (80-69) για την 4η αγωνιστική της Β’ Φάσης και το Top 6 της Stoiximan Basket League.

Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν με μεγάλες διαφορές στην πρώτη (επιμέρους σκορ 20-9) και στην τρίτη (18-8) περίοδο, πήραν τρία παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ (10-7), ενώ παρότι έκαναν 21 λάθη μοίρασαν 25 ασίστ.

Εκτός από τον Ράιτ, από τον Ολυμπιακό διακρίθηκαν, επίσης, ο Άλεκ Πίτερς, που σκόραρε 17 πόντους με 6/9 σουτ εντός πεδιάς, και ο Μουσταφά Φαλ με 10 πόντους.

Από τους φιλοξενούμενους προσπάθησε περισσότερο ο Τζόρτζ Πάπας, που πέτυχε 14 πόντους με 4/6 τρίποντα.

Οι «ερυθρόλευκοι» τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (20-9) μετά από σερί 7-0 που άρχισε με τρίποντο του Αζάϊα Κάνααν στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου.

Ο Προμηθέας αντέδρασε και στα πρώτα τρία λεπτά του δεύτερου δεκάλεπτου μείωσε στον πόντο (25-24) με επιμέρους σκορ 15-5 με 9 πόντους με δύο τρίποντα του Χάντερ Χέιλ. Με τρίποντο και φάουλ του Αντώνη Κόνιαρη, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 33-33, με 3’ και 33’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, απάντησε με σερί 7-0 με γκολ φάουλ του Νάιτζελ Γουίλαμς Γκος και προηγήθηκε με 40-33, 2’ και 35’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους.

Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και με καλάθι του Πίτερς, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν πάλι με διψήφια διαφορά (46-36).

Με δύο τρίποντα των Κάνααν, Πίτερς και τέσσερις πόντους του Φίλιπ Πετρουσέφ, η ομάδα του Πειραιά ανέβασε την διαφορά στους 18 πόντους (62-44) 8’’ πριν ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Προμηθέας με τρία τρίποντα του Πάπας, ένα του Χέιλ και ένα του Κάμερον Ρέινολντς, πλησίασε στους πέντε πόντους (70-65) με 3’ και 28’’ να απομένουν για την λήξη του ματς. Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, αντέδρασε και με καλάθι του Γκος και γκολ φάουλ του Ράιτ, ξέφυγε με 75-65 στο 37’ και δεν απειλήθηκε στην συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 44-36,62-44, 80-69.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR 93 - 88 ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin

Ο Παναθηναϊκός AKTOR νίκησε δύσκολα στο ΟΑΚΑ το Περιστέρι bwin με και εξασφάλισε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.
Την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο, μία αγωνιστική πριν από την ολοκλήρωση του Top-6 εξασφάλισε ο Παναθηναϊκός AKTOR που επιβλήθηκε στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ, με 93-88 του Περιστερίου bwin.

Οι «πράσινοι», δίχως τον Εργκίν Αταμάν στον πάγκο τους καθώς βρέθηκε στην πατρίδα του, επέστρεψαν από το -12 στο πρώτο ημίχρονο και χρειάστηκε να σημειώσουν 32 πόντους στην τέταρτη περίοδο ώστε να κάμψουν την αντίσταση του Περιστερίου bwin που παραμένει φαβορί για την τρίτη θέση, ενώ έχει μπροστά του το Final-4 του BCL.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού τελείωσαν το παιχνίδι με 15/26 τρίποντα και εννέα παραπάνω ριμπάουντ ενώ είχε 20/30 βολές. Ο Μήτογλου με 25 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Ναν με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές. Από την άλλη πλευρά το Περιστέρι bwin είχε 62% στα δίποντα (27/43), 4/5 βολές ενώ υπέπεσε μόλις σε 10 λάθη. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρένφο με 16 πόντους, ενώ ο Ράγκλαντ και ο Λοβ προσέθεσαν από 13, με τον πρώτο να έχει και 9 ασίστ.

Μετά από το νευρικό ξεκίνημα των δύο ομάδων, οι γηπεδούχοι έδειξαν να βρίσκουν ρυθμό (6-2 στο 3') όμως το Περιστέρι bwin τρέχοντας σερί 9-0 με έξι σερί πόντους του Ρένφο, προσπέρασε με 11-6. Με ένα ακόμη ίδιος σερί έφτασε να προηγηθεί με +9 (11-20) ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας χτίσει διψήφια διαφορά με τον Χουγκάζ να κάνει με τρίποντο το 25-13. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού AKTOR βρήκαν μακρινά σουτ και με διαδοχικά τρίποντα μείωσαν γρήγορα στον πόντο (26-27) με ένα επιμέρους 13-2 σε τρία αγωνιστικά λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο συνέχισαν να έχουν ρυθμό στην επίθεσή τους με τον Παναθηναϊκό AKTOR από την άλλη να πηγαίνει σε πιο χαμηλά σχήματα. με δύο σερί τρίποντα οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν και πάλι με 40-36 στο 18' και πήγαν με αυτή τη διαφορά (41-45) στα αποδυτήρια.

Με τον Αντετοκούνμπο να δίνει λύσεις κοντά στο καλάθι, οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ προσπερνώντας με 51-50 στο 24' όμως ο Ντάνγκουμπιτς σκοράροντας δύο φορές πίσω από τα 6,75μ. έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του (56-60).Η διαφορά συντηρήθηκε μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου με το Περιστέρι bwin να προηγείται με 67-61. Δυο τρίποντα στη λήξη της επίθεσης, από Μήτογλου και Βιλντόζα έβαλαν τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 75-72 με τον Παναθηναϊκό AKTOR να δείχνει να έχει περισσότερες λύσεις. Ναν και Μήτογλου σκόραραν και πάλι από το τρίποντο για το 85-76 στο 37' όμως στο επόμενο δίλεπτο οι Ράγκλαντ και Ρένφο έχτισαν επιμέρους 10-1 για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη που επέστρεψε στο παιχνίδι ισοφαρίζοντας σε 86-86! Οι άμυνες βγήκαν νικήτριες στις επόμενες κατοχές, με τον Παπαπέτρου να ευστοχεί σε τρίποντο στα 36'' για το 89-86. Ο Αντετοκούνμπο σταμάτησε τον Ντάγκουμπιτς και ο Ναν με κλείδωσε τη νίκη του Παναθηναϊκού AKTOR που ήρθε με σκορ 93-88.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 41-45, 61-67, 93-88.

ΑΡΗΣ Midea 60 - 69 ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS COLLECTION

Ο Κολοσσός H Hotels Collection νίκησε εκτός έδρας τον Άρη Midea με 69-60 για την 4η αγωνιστική του Top-6.
Την πρώτη του νίκη στο Top-6 πανηγύρισε ο Κολοσσός H Hotels Collection καθώς επιβλήθηκε στο Αλεξάνδρειο του Άρη Midea με 69-60, για την 4η αγωνιστική στη δεύτερη φάση της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα της Ρόδου που θα βρεθεί στην έκτη θέση εν όψει των πλέι οφ, έφτασε τις 10 φετινές νίκες στο πρωτάθλημα και έβαλε τέλος σε ένα σερί με 11 συνεχόμενες ήττες εκτός έδρας. Είχε, δε,σε εξαιρετική βραδιά τον Λούκα Μπραΐκοβιτς που με 20 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 μπλοκς κυριάρχησε μέσα στη ρακέτα. Από την άλλη πλευρά η ομάδα της Θεσσαλονίκης θα είναι στην πέμπτη θέση, εν όψει της post season.

Για τους γηπεδούχους που είχαν και πάλι μετά από δυόμιση μήνες, στο παρκέ τον Γκάλινατ, αλλά τελείωσαν με 22/70 σουτ, ο Τολιόπουλος ήταν πρώτος σκόρερ με 15 πόντους και ακολούθησε ο Σταρκ με 12. Για τους Ροδίτες, πέρα από τον Μπραΐκοβιτς, ο Γκάουντλοκ είχε 12 πόντους και ο Κολοβέρος 10.

Και οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα (2-7) στο πεντάλεπτο και με τους Μπραΐκοβιτς, Καμαριανό και Γκάουντλοκ κατάφεραν να ανοίξουν κι άλλο τη διαφορά και να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +8 (11-19). Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου το σερί συνεχίστηκε με τον Κολοσσό να φτάνει στο 22-11 πριν απαντήσει ο Άρης Midea με τους Τολιόπουλο και Περσίδη που μείωσαν σε 18-22. Το τρίποντο του Μπλούμπεργκς έφερε τις δύο ομάδες σε απόσταση αναπνοής (28-29) με τους Ροδίτες όμως να έχουν σταθερά το προβάδισμα και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 34-32.

Το τρίποντο του Χάρελ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, έδωσε το πρώτο προβάδισμα (35-34) στον αγώνα για τον Άρη Midea. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν και πάλι να ξεφύγουν με 49-44 τρέχοντας ένα μικρό σερί 5-0 με τον Άρη όμως να έχει απαντήσεις και να μειώνει στο 30' σε 53-54. Ο Μποχωρίδης στο 34' ισοφάρισε σε 57-57 όμως ο Κολοσσός Hotels Collection είχε επιθετική πολυφωνία με περισσότερους παίκτες να δίνουν λύσεις στο σκοράρισμα. Αποτέλεσμα ήταν να πάρει και πάλι το προβάδισμα και με τα τρίποντα από τους Μπιλή και Γκάουντλοκ να ξεφύγει με 67-60 ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος. Μποχωρίδης και Τολιόπουλος ήταν άστοχοι στην προσπάθειά τους να βάλουν τον Άρη και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης, με τον Περάντες να γράφει με βολές το τελικό 69-60.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 32-34, 53-54, 60-69.

ΑΕΚ Betsson BC 99 - 91 ΠΑΟΚ mateco

Η ΑΕΚ Betsson επικράτησε με 99-91 του ΠΑΟΚ mateco για τα play outs.
Ευστοχώντας σε 18 τρίποντα, η ΑΕΚ Betsson επικράτησε με 99-91 του ΠΑΟΚ mateco και «κλείδωσε» την έβδομη θέση στην κατάταξη, εν όψει των πλέι οφ της Stoiximan Basket League. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια φέτος για τους «ιτρινόμαυρους» απέναντι στην ομάδα της Θεσσαλονίκης, που συνεχίζει να διεκδικεί την 8η θέση και το τελευταίο εισιτήρια για την post season.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας που τελείωσε το παιχνίδι με 31 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ακολούθησε ο Τσέισον Ραντλ με 22 πόντους και 5 ασίστ, αλλά και ο Ζώης Καράμπελας και Όμηρος Νετζήπογλου που σημείωσαν από 10 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους ο Κέβιν Πόρτερ Τζ, είχε 28 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ , ο Έλβαρ Φρίντρικσον προσέθεσε 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Μίκαλ Μίχαλακ 16 πόντους.

Σε ένα παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό από το ξεκίνημα, οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς προβάδισμα με τους Ραντλ και ΜακΡέι. Οι Θεσσαλονικείς όμως με ένα επιμέρους 9-2 λίγο πριν από το τέλος του δεκαλέπτου, ανέτρεψε την εικόνα προσπερνώντας με 28-25, ωστόσο η ΑΕΚ Betsson με τρίποντο γκολ φάουλ του Καράμπελα, έκλεισε την πρώτη περίοδο με 29-28. Η εικόνα του αγώνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Με ένα μικρό σερί 6-0 οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 40-33 στο 15' όμως ο ΠΑΟΚ mateco επέστρεψε και πάλι στο παιχνίδι (48-47) με τον Μιχάλακ με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο πόντων.

Πέντε γρήγοροι πόντοι του Κουζμίνσκας έφεραν τους γηπεδούχους στο +7 (54-47) με τον ΠΑΟΚ mateco ωστόσο να ροκανίζει τη διαφορά και με τους Πόρτερ και Τσαϊρέλη να μειώνει σε 65-64. Η διαφορά άνοιξε και πάλι για τους γηπεδούχους ενώ στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου έφτασε σε διψήφια επίπεδα (78-68) με εντυπωσιακό τρίποντο του Καράμπελα. Οι φιλοξενούμενοι, μείωσαν και πάλι, πλησιάζοντας στο 86-80 στο 35' όμως ο Κουζμίνσκας έδωσε λύσεις στην επίθεση της ΑΕΚ με τη διαφορά να ανεβαίνει και πάλι στους 10 (97-87). Στο τελευταίο δίλεπτο, ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη 12η φετινή τους νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 29-28, 49-47, 78-68, 99-91.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ ΙΑΠΩΝΙΚΗ 95 - 67 ΑΠΟΛΛΩΝ Π. CARNA

Άνετη επικράτηση για την Καρδίτσα ΙΑΠΩΝΙΚΗ με 95-67 επί του Απόλλωνας Πάτρας Carna για την τέταρτη αγωνιστική των Playouts της Stoiximan Basket League.
Πολυτιμότερος για τους γηπεδούχους ο Βλάντο Γιάνκοβιτς με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ και πρώτος σκόρερ ο Μακ με 23 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από την πατρινή ομάδα ο Όσμπορν σταμάτησε στους 20 πόντους.

Με αιχμές τους Μακ, Γιάνκοβιτς και ΜακΚάλουμ και εξαιρετική απόδοση στις δύο πλευρές του παρκέ, η Καρδίτσα ΙΑΠΩΝΙΚΗ έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση από τα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 20-0 με σερί που ολοκλήρωσε ο ΜακΚάλουμ. Από κει και πέρα η πατρινή ομάδα προσπάθησε ν’ αντιδράσει βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση αλλά το έργο της είχε γίνει πολύ δύσκολο, ώστε να μπορέσει ν’ ακολουθήσει. Οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου συνέχισαν με το γκάζι πατημένο, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 28 πόντους διαφορά στο ημίχρονο (59-31).

Στην επανάληψη ο ρυθμός της αναμέτρησης μπορεί να έπεσε, όχι όμως και η διαφορά που ήταν πάνω από τους 30 πόντους. Όπως γίνεται αντιληπτό το ματς μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία αλλά και ωραίες φάσεις για τον κόσμο που το παρακολουθούσε.

Tα δεκάλεπτα: 30-14, 59-31, 77-45, 95-67.

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT 76 - 90 ΜΑΡΟΥΣΙ

Μία νίκη μακριά από την είσοδο στα Playoffs της Stoiximan Basket League βρίσκεται το Μαρούσι καθώς επικράτησε με 90-76 του Λαυρίου Μegabolt για την τέταρτη αγωνιστική των Playouts.
Από τον νικητή του ζευγαριού ΠΑΟΚ mateco-Μαρούσι την τελευταία αγωνιστική των Playouts θα προκύψει η ομάδα που θα κλείσει την οκτάδα των Playoffs. Κορυφαίος για την ομάδα των βορείων προαστίων ο Χιλ με 36 πόντους ενώ από το Λαύριο ο Μουρ σημείωσε 18.

Σε παράσταση για έναν ρόλο προσπάθησε να μετατρέψει από νωρίς την αναμέτρηση το Μαρούσι. Οι δύο ομάδες ήταν στα ίσια μέχρι το 3’ (10-10) αλλά μέσα σε τέσσερα λεπτά οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους σκορ 12-4, με συνέπεια να προηγηθούν με 22-11 έπειτα από καλάθι του Γούνταρτ. Με κορυφαίο τον Χιλ που είχε 15 πόντους στο πρώτο μέρος, οι παίκτες του Νίκου Βετούλα επέβαλλαν τον δικό τους ρυθμό, σε αντίθεση με το Λαύριο Μegabolt που δεν είχε καλά δημιουργία κι 7 λάθη στο ημίχρονο (30-45).

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν ν΄ ανεβάσουν την απόδοσή τους στις αρχές της τρίτης περιόδου και να επιστρέψουν κάνοντας επιμέρους σκορ 23-19, ωστόσο οι παίκτες του Αμαρουσίου ήταν μία ταχύτητα πάνω διατηρώντας τη διψήφια διαφορά (64-53). Το τελευταίο δεκάλεπτο έγινε τυπική διαδικασία από ένα σημείο κι έπειτα αφού το Μαρούσι μπήκε μπροστά με 76-58 στο 34’, έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Ορφέα Στασινού.

Τα δεκάλεπτα: 14-27, 30-45, 53-64, 76-90.