Σε ένα παιχνίδι που ήταν το μόνο από τους τέσσερις προημιτελικούς που κρίθηκε στα 90 λεπτά του, η Ολλανδία μάλλον στάθηκε πιο τυχερή και προκρίθηκε με νίκη επι των Τούρκων με 2 - 1. Δεν ήταν κακοί οι "οράνιε" αλλά και οι Τούρκοι στις ευκαιρίες τους στάθηκαν λίγο περισσότερο άτυχοι και έτσι αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του τουρνουά που δεν έχει βέβαια και πολύ ακόμη να τελειώσει και αυτό μάλλον είναι προς τιμήν τους...

Στο άλλο παιχνίδι είχαμε παραλίγο έκπληξη ξανά με τους Άγγλους να χάνουν από του Ελβετούς αλλά η ποιότητα των μονάδων της πάλι μίλησε και σε αυτό το συγκεκριμένο παιχνίδι η ποιότητα του πάικτη τους Σάκα μίλησε 5 λεπτά μετά από το γκολ των Ελβετών. Έτσι το παιχνίδι πήγε στα πέναλτι όπου εκεί στάθηκαν και τυχεροί και με σκορ 5 - 3 πέρασαν στον ημιτελικό του γιούρο με αντίπαλο τους Ολλανδούς που και πάλι όλοι περιμένουν τους Ολλανδούς να φτάσουν στον τελικό και όχι τους Άγγλους, αλλά έτσι λέγαμε σε όλο το τουρνουά!