Το Europa League κάνει  (21/9) -με τη σειρά του- το δικό του ξεκίνημα στους ομίλους της σεζόν 2023/24. 

Ανάμεσα τις 32 ομάδες-κατανεμημένες σε οκτώ ομίλους- που ξεκινάνε το δρόμο που φτάνει στο Δουβλίνο στις 22 Μαίου 2024, βρίσκονται και τρεις ελληνικές: 

Η πρωταθλήτρια και Κυπελλούχος  ΑΕΚ, προερχόμενη από το Champions League, θα αρχίσει τη διαδρομή της στον 2ο όμιλο (συμμετέχουν Άγιαξ και Μαρσέιγ) από την Αγγλία απέναντι στην εκπληκτική Μπράιτον του Ντε Τζέρμπι (22:00), ο Παναθηναϊκός, φτάνοντας επίσης από την κορυφαία διοργάνωση συλλόγων, θα ξεκινήσει υποδεχόμενος τη Βιγιαρεάλ στο ΟΑΚΑ (19:45) στον 6ο όμιλο (συμμετέχουν Ρεν και Μακάμπι Χάιφα), και ο Ολυμπιακός, ο οποίος ξεπέρασε τα εμπόδια στον 3ο προκριματικό γύρο και στα Play-offs της διοργάνωσης, κάνει το πρώτο βήμα στον 1ο όμιλο (συμμετέχουν Γουέστ Χαμ και Μπάσκα Τόπολα) απέναντι στη Φράιμπουργκ στο «Γ. Καραϊσκάκης»  (22:00).

Το πρόγραμμα της 1η αγωνιστικής των ομίλων του Europa League 2023-24: 

Πέμπτη 21 Σεπτεμβρίου

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Γουέστ Χαμ (Αγγλία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)

Φράιμπουργκ (Γερμανία)

Μπάτσκα Τόπολα (Σερβία)

1η αγωνιστική

22:00 Γουέστ Χαμ-Μπάτσκα Τόπολα

22:00 Ολυμπιακός-Φράιμπουργκ

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Άγιαξ (Ολλανδία)

Μαρσέιγ (Γαλλία)

Μπράιτον (Αγγλία)

ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)

1η αγωνιστική

22:00 Άγιαξ-Μαρσέιγ

22:00 Μπράιτον-ΑΕΚ

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Ρέιντζερς (Σκωτία)

Μπέτις (Ισπανία)

Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)

Άρης Λεμεσού (Κύπρος)

1η αγωνιστική

22:00 Σπάρτα Πράγας-Άρης Λεμεσού

22:00 Ρέιντζερς-Μπέτις

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Αταλάντα (Ιταλία)

Σπόρτινγκ Λισαβώνας (Πορτογαλία)

Στουρμ Γκρατς (Αυστρία)

Ρακόβ Τσεστόχοβα (Πολωνία)

1η αγωνιστική

22:00 Αταλάντα-Ρακόβ Τσεστόχοβα

22:00 Στουρμ Γκρατς-Σπόρτινγκ Λισαβώνας

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Λίβερπουλ (Αγγλία)

Λίντσερ (Αυστρία)

Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ (Βέλγιο)

Τουλούζ (Γαλλία)

1η αγωνιστική

19:45 Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ-Τουλούζ

19:45 Λίντσερ-Λίβερπουλ

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Βιγιαρεάλ (Ισπανία)

Ρεν (Γαλλία)

Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)

1η αγωνιστική

19:45 Ρεν-Μακάμπι Χάιφα

19:45 Παναθηναϊκός-Βιγιαρεάλ

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Ρόμα (Ιταλία)

Σλάβια Πράγας (Τσεχία)

Σερίφ Τιράσπολ (Μολδαβία)

Σερβέτ (Ελβετία)

1η αγωνιστική

19:45 Σερβέτ-Σλάβια Πράγας

19:45 Σερίφ Τιράσπολ-Ρόμα

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Λεβερκούζεν (Γερμανία)

Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν)

Μόλντε (Νορβηγία)

Χάκεν (Σουηδία)

1η αγωνιστική

19:45 Λεβερκούζεν-Χάκεν

19:45 Καραμπάγκ-Μόλντε

Europa Conference League

Στη σκηνή του «Stade Pierre-Mauroy», Λίλ και Ολίμπια Λουμπλιάνας άνοιξαν την αυλαία των ομίλων στο Europa Conference League 2023/24 με νικήτρια την Γαλλική ομάδα 2 - 0. 

Μία πρώτη αγωνιστική  που θα ολοκληρωθεί αύριο (21/9) με τις υπόλοιπες 15 αναμετρήσεις, ανάμεσά τους και την πρεμιέρα του ΠΑΟΚ απέναντι στην Ελσίνκι στην «Bolt Arena» (19:45)

Η διοργάνωση που τελευταία κατέκτησε η Γουέστ Χαμ (2-1 τη Φιορεντίνα) στη Πράγα (7/6) υπόσχεται να είναι ένα ταξίδι ανακάλυψης, με τρεις ομοσπονδίες και πέντε συλλόγους να κάνουν το ντεμπούτο τους στη φάση των ομίλων.

Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa Conference League 2023-24

Τετάρτη 20 Σεπτεμβρίου

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Λιλ (Γαλλία)
Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία)
Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία)
Κλάκσβικ (Νησιά Φαρόε)

1η αγωνιστική

17:30 Λιλ-Ολίμπια Λιουμπλιάνα 2 - 0

Πέμπτη 21 Σεπτεμβρίου

1η αγωνιστική  

22:00 Σλόβαν Μπρατισλάβα-Κλάκσβικ

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Γάνδη (Βέλγιο)
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)
Ζόρια Λουχάνσκ (Ουκρανία)
Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία)

1η αγωνιστική 

22:00 Μακάμπι Τελ Αβίβ-Μπρέινταμπλικ
22:00 Ζόρια Λουχάνσκ-Γάνδη

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)
Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)
Αστάνα (Καζακστάν)
Μπαλκάνι (Κόσοβο)

1η αγωνιστική

22:00 Βικτόρια Πλζεν-Μπαλκάνι
22:00 Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Αστάνα

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Μπριζ (Βέλγιο)
Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία)
Μπεσίκτας (Τουρκία)
Λουγκάνο (Ελβετία)

1η αγωνιστική 

22:00 Μπριζ-Μπεσίκτας
22:00 Λουγκάνο-Μπόντο Γκλιμτ

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Άλκμααρ (Ολλανδία)
Άστον Βίλα (Αγγλία)
Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)
Ζρίνσκι (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)

1η αγωνιστική 

19:45 Λέγκια Βαρσοβίας-Άστον Βίλα
19:45 Ζρίνσκι-Άλκμααρ

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Φερεντσβάρος (Ουγγαρία)
Φιορεντίνα (Ιταλία)
Γκενκ (Βέλγιο)
Τσουκαρίτσκι (Σερβία)

1η αγωνιστική

19:45 Γκενκ-Φιορεντίνα
19:45 Φερεντσβάρος-Τσουκαρίτσκι

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Άϊντραχτ Φρανκφούρτης (Γερμανία)
ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)
Ελσίνκι (Φινλανδία)
Αμπερντίν (Σκωτία)

1η αγωνιστική

19:45 Άϊντραχτ Φρανκφούρτης-Αμπερντίν
19:45 Ελσίνκι-ΠΑΟΚ

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Φενερμπαχτσέ (Τουρκία)
Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)
Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία)
Νόρτζελαντ (Δανία)

1η αγωνιστική 

19:45 Λουντογκόρετς-Σπαρτάκ Τρνάβα
19:45 Φενερμπαχτσέ-Νόρτζελαντ

 

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΑΝΤΩΝΗΣ ΒΑΖΟΓΙΑΝΝΗΣ

ΣΧΟΛΙΑ 0
ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΣΧΟΛΙΟΥ