Με μια μεγάλη ανατροπή από την Ρεάλ Μαδρίτης και άλλη μια από την Λίβερπουλ έκλεισε η υπόθεση τελικός του φετινού Τσ. Λ. .

Η Λίβερπουλ ταξίδεψε στην Ισπανία για να υπερασπιστεί το υπέρ της  2 – 0  που είχε πάρει στην Αγγλία με αντίπαλο τη Βιγιαρεάλ. Και εκεί έδειξε ότι είχε καταλάβει πως της ήταν αρκετό και σχεδόν υποτιμώντας την Ισπανική ομάδα, στο ημίχρονο ήδη έχανε με το ίδιο σκορ και έτσι όλα ήταν πάλι ισοπαλία…  Εκεί οι κόκκινοι κατάλαβαν πως αν δεν αποδώσουν ποδόσφαιρο δύσκολα θα έφευγαν χωρίς να είναι αυτοί στον τελικό. Έτσι παίζοντας καλό ποδόσφαιρο ανέτρεψαν το 2 – 0 το έκαναν 2 – 3 και έτσι πανηγύρισαν άλλη μια νίκη πρόκριση σε τελικό Τα. Λ.

Στην Μαδρίτη τώρα είδαμε άλλο ένα ματς που δύσκολα θα ξεχάσουμε ως φίλαθλοι, αφού μέχρι το 89ο  λεπτό  περνούσε η Σίτυ και μέχρι το 93 η Ρεαλ το είχε κάνει 2 – 1, το πήγε στη παράταση και εκεί με εύστοχο χτύπημα πέναλτι  έκανε και το 3- 1 που της έδωσε τη πρόκριση και μας υπενθύμισε πως ο νέος είναι ωραίος αλλά ο παλιός είναι καλύτερος!!!

Ο τελικός θα γίνει στο Σταντ Ντε Φρανς του Παρισιού, το Σάββατο 28 Μαΐου.