Πέρασε με «κατοστάρα» από το Λαύριο και παρέμεινε αήττητος ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 49-27 στο δεύτερο ημίχρονο επιβλήθηκε εκτός έδρας του ανταγωνιστικού στο πρώτο ημίχρονο Λαυρίου Megabolt (103-75) στην εξ αναβολής αναμέτρηση για την 15η αγωνιστική της κανονικής περιόδου και παρέμεινε αήττητος στην Basket League.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν 19 νίκες σε ισάριθμους αγώνες του 31ου Επαγγελματικού Πρωτάθληματος και 52 σερί από τις 22 Νοεμβρίου 2021 στις εγχώριες διοργανώσεις (Basket League, Κύπελλο Ελλάδας και Super Cup).Τον Ολυμπιακό κοουτσάρισε ο Χρήστος Παππάς, καθώς ο Γιώργος Μπαρτζώκας παρέμεινε κλινήρης λόγω ίωσης.

Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας και νικητές του Super Cup άρχισαν καλύτερα τον αγώνα και με 13 πόντους του Σάσα Βεζένκοφ ξέφυγαν με διαφορά 15 πόντων (29-14), 1’ και 22’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 11 πόντους με 3 τρίποντα του Θοδωρή Ζάρα στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου μείωσαν στους έξι (40-34).Με τρία σερί τρίποντα των Πέτρου Γερομιχαλού, Τζάστιν Γκρέϊ και Ζάρα, το Λαύριο Megabolt πλησίασε στους τέσσερις (52-48) με 1’ και 23’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στο δεύτερο μέρος και με επιμέρους σκορ 13-2 με 7 πόντους με ένα τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου ξέφυγε με 67-50 λίγο μετά το 23’.Με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Κώστα Σλούκα, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (87-65), 7’ και 47’’ πριν την λήξη της συνάντησης.

Οι «Μεταλλωρύχοι» απάντησαν με σερί 9-0 με τρίποντου του Ταζ Ίντι και μείωσαν σε 87-74 με 6’ και 43’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα αλλά στα τελευταία 4’ ο Άλεκ Πίτερς πέτυχε 7 πόντους με ένα τρίποντο και με ακόμη ένα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Τζορτζ Πάπας η διαφορά ανέβηκε στην μέγιστη και τελική των 28 πόντων (103-75).

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ και του Λαυρίου Megabolt ο Σάβιον Φλαγκ με 19 πόντους με 3/5 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 18-29, 48-54, 63-79, 75-103.

Πηγή: ΕΣΑΚΕ