Την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Basketball Champions League εξασφάλισε και μαθηματικά η ΑΕK μετά ατη νέα νίκη της επί της Γαλατασαράι, με 92-78 στο κλειστό των Ανω Λιοσίων.

Σε ένα κατάμεστο από φιλάθλους γήπεδο οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν εκ νέου της τουρκικής ομάδας και πλέον θα διεκδικήσουν την ερχόμενη εβδομάδα (Τρίτη 21/3, 19:30) και την πρωτιά στον όμιλο που θα τους δώσει το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ. Για να συμβεί αυτό, θα χρειαστεί τη νίκη επί της Μάλαγα, με τις δύο ομάδες να ισοβαθμούν πλέον με ρεκόρ 4-1.

Για τρία δεκάλεπτα, ΑΕΚ και Γαλατασαράι συμβάδιζαν στο σκορ με την ελληνική ομάδα να παρουσιάζει πολύ καλύτερο πρόσωπα, ιδιαίτερα στην άμυνα, σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. με την έναρξη της τέταρτης περιόδου η ΑΕΚ με ένα σερί 8-0 κατάφερε να ξεφύγει με 71-61 ανεβάζοντας το προβάδισμά της σε διψήφια επίπεδα. Στο 37' ο Στρέλνιεκς με τρίποντο έκανε το 78-67 ωστόσο στην επόμενη φάση τραυματίστηκε και αποχώρησε υποβασταζόμενος. Οι «κιντιρνόμαυροι» διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμά τους, ξέφυγαν με +12 (85-73) δύο λεπτά πριν από το φινάλε και έφτασαν στη νίκη πρόκριση με 92-78.

Τα δεκάλεπτα: 29-31, 45-46, 63-61, 92-78.