Ο Προμηθέας ηττήθηκε στην Πάτρα από την Μάλαγα (90-83) και αποκλείστηκε από το Φάιναλ Φορ του Basketball Champions League, στο οποίο προκρίθηκε η ισπανική ομάδα με 2-0 νίκες στην σειρά των πλέι οφ του ευρωπαϊκού θεσμού.
Η πατρινή ομάδα δεν κατάφερε με νίκη να ισοφαρίσει την σειρά και να διεκδικήσει την πρόκριση στο Final Four σε τρίτο ματς στην Μάλαγα παρά τους 31 πόντους με 9/13 σουτ εντός πεδιάς του Χάντερ Χέιλ.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του ματς ήταν το δεύτερο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου όταν μετά το προσπέρασμα του Προμηθέα (54-53) με τρίποντο του Χέιλ, η πατρινή ομάδα δέχθηκε σερί 12-0 από την Μάλαγα, που τελείωσε το δεκάλεπτο στο +11 (65-54).

Από τους 12 πόντους του σερί των φιλοξενούμενων τους 5 με ένα τρίποντο πέτυχε ο πρώην του Απόλλωνα Πάτρας, Τάϊλερ Καλινόσκι, που ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 23 πόντους 5/10 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα.

Στα πρώτα δύο λεπτά του τέταρτου δεκάλεπτου, με τρίποντου Κάμερον Τέιλορ και καλάθι του πρώην του Λαυρίου, Τάισον Κάρτερ, η Μάλαγα ξέφυγε με 15 πόντους (70-55) και η αποστολή του Προμηθέα δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο.

Στο 35’, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και με διαφορά 17 πόντων (78-61).

Η Μάλαγα πήρε 9 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ από την ελληνική ομάδα (14-5), η οποία έκανε και τρία περισσότερα λάθη (14-11).

Από τον Προμηθέα προσπάθησε πολύ, επίσης, ο Χάιμε Ετσενίκε, ο οποίος σκόραρε 16 πόντους με 8/10 δίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 43-46, 54-65, 83-90.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ Π. (Παπαθεοδώρου): Μπαζίνας 2, Κόφι 2, Χέιλ 31 (6), Ρέινολντς 3 (1), Χρυσικόπουλος 4, Κάουαν 14 (1), Ετσενίκε 16, Χάμιλτον 7 (1), Στίβενς 4, Πλώτας, Λάγιος, Καραγιαννίδης.

ΜΑΛΑΓΑ (Ναβάρο): Ντίαθ 5, Έτζιμ 4, Πέρι 7, Σίμα, Τέιλορ 13 (1), Μπαρέιρο 5, Κάρτερ 6, Καλινόσκι 23 (5), Λίμα 3, Τόμας 6, Ντέντοβιτς 3, Κράβις 15 (1).

Πηγή: ΕΣΑΚΕ