Η Εθνική Ελλάδας έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στο EURO 2024 και τώρα απομένει και το δεύτερο στη Γεωργία την Τρίτη. Μάλιστα το βήμα έγινε εντυπωσιακά, καθώς συνοδεύτηκε με το 5-0 επί του Καζακστάν, που αποτελεί μία από τις οκτώ ευρύτερες νίκες στην ιστορία της Εθνικής ομάδας.

Ωστόσο, είναι η ευρύτερη νίκη στην ιστορία μας σε αγώνα πλέι οφ ή μπαράζ ή νοκ άουτ. Οι υπόλοιπες νίκες τέτοιου ή μεγαλύτερου διαμετρήματος ήταν είτε σε φιλικά, είτε σε φάση προκριματικών ομίλων του EURO.

Τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο!

Η ομάδα μας «καθάρισε» το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, όπου πέτυχε τέσσερα γκολ, κάτι που είχε να συμβεί από τις 6 Σεπτεμβρίου 2016 στο Γιβραλτάρ (4-1 από το πρώτο ημίχρονο που ήταν και το τελικό σκορ) για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Σε εντός έδρας αγώνα είχαμε να πετύχουμε τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο από τις 10 Νοεμβρίου 2001, όταν είχαμε επικρατήσει σε φιλικό 4-2 (4-1 ημίχρονο) της Εσθονίας. Είναι χαρακτηριστικό μάλιστα ότι ήταν το τελευταίο παιχνίδι της Ελλάδας στο «Νίκος Γκούμας», το παλιό γήπεδο της ΑΕΚ.

Το καλύτερο ημίχρονο στην ιστορία μας βέβαια είναι εκείνο του 1978, όταν πριν φτάσουμε στο τελικό 8-1 με τη Φινλανδία, είχαμε ήδη προηγηθεί 5-0 στο ημίχρονο. Το πρώτο 45λεπτο με το Καζακστάν είναι το δεύτερο καλύτερο στην ιστορία.