ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 91 - 83 ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin

Με επιμέρους σκορ στην τελευταία περίοδο 27-16 και πρώτο σκόρερ τον Νάιτζελ Γουίλιαμς – Γκος, που πέτυχε 19 πόντους με 7/13 σουτ εντός πεδιάς και μοίρασε 5 ασίστ, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε στο ΣΕΦ με 91-83 του Περιστερίου bwin στο Game of the Week για την 2η αγωνιστική της Β’ Φάσης της Stoiximan Basket League και το Top 6.

Οι «κυανοκίτρινοι» με πρώτο σκόρερ τον Νίκο Χουγκάζ που είχε 18 πόντους με 5/5 τρίποντα απείλησαν τους γηπεδούχους και στο 28’ προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (67-57), ενώ νωρίτερα στο 16’ είχαν βρεθεί στο +12 με 43-31.

Σε εκείνο το σημείο, ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 7-0 και με τρίποντο του Σακίλ ΜακΚίσικ τελείωσε την τρίτη περίοδο σε απόσταση τριών πόντων (67-64) από το Περιστέρι bwin.

Με τον Μόουζες Ράιτ στο «πέντε» αντί του Μουσταφά Φαλ και τον Κώστα Παπανικολάου σε θέση «τέσσερα», οι «ερυθρόλευκοι» πιο ευέλικτοι και αθλητικοί συνέχισαν την αντεπίθεση τους στην τελευταία περίοδο.

Με κάρφωμα του Ράιτ και τρίποντο του Τόμας Γουόκαπ ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 69-67, 8’ και 45’’ πριν την λήξη του ματς, ολοκληρώνοντας σερί 12-0. Με πέντε σερί πόντους του Γκος και καλάθι του Ράιτ, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 7 (76-69) με 5’ και 36’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα.

Το τρίποντο του Γκος (81-74 στο 37’) και το καλάθι του ΜακΚίσικ που ακολούθησε 2’ και 50’’ πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης (83-74) «σφράγισαν» την επικράτηση του Ολυμπιακού.

Εκτός από τον Γκος, από τους «ερυθρόλευκους» διακρίθηκαν ακόμη ο Γουόκαπ, που σκόραρε 10 πόντους με 3/4 σουτ εντός πεδιάς, ο Ράιτ, ο οποίος πέτυχε 18 πόντους και ο Φαλ ο οποίος σκόραρε 10 πόντους, πήρε 9 ριμπάουντ και έδωσε 3 ασίστ.

Από το Περιστέρι bwin ξεχώρισε εκτός από τον Χουγκάζ, ο Ελάιζα Μήτρου – Λονγκ, ο οποίος πέτυχε 15 πόντους με 6/10 σουτ εντός πεδιάς.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 43-52, 64-67, 91-83.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ 84 - 51 ΑΡΗΣ Midea

Ο Προμηθέας κυριάρχησε στο δεύτερο μέρος και με επιμέρους σκορ 54-24 επιβλήθηκε στην Πάτρα του Άρη Midea (84-51) για την 2η αγωνιστική της Β’ Φάσης της Stoiximan Basket League και του Top 6.

Ήταν η τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς για το 32ο Επαγγελματικό Πρωτάθλημα της πατρινής ομάδας επί των «κιτρινόμαυρων» και την διατηρεί στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Η μεγάλη διαφορά των δύο αντιπάλων ήταν στην ευστοχία έξω από τα 6,75 μέτρα με τον Προμηθέα να έχει 13/23 τρίποντα και τον Άρη Midea 4/23 και στα λάθη με τους φιλοξενούμενους να κάνουν 22 λάθη έναντι 11 των νικητών.

Ο Προμηθέας είχε, επίσης, 27 πόντους από λάθη αντιπάλων έναντι 14 του Άρη Midea.

Ο Μπράις Χάμιλτον με 15 πόντους με 3/5 δίποντα και 3/3 τρίποντα ήταν στο ντεμπούτο του με την πατρινή ομάδα ο πρώτος σκόρερ του Προμηθέα. Από τους νικητές διακρίθηκαν ακόμη ο Χάιμε Ετσενίκε με 14 πόντους με 5/6 δίποντα και ο Κάμερον Ρέϊνολντς με 13 πόντους με 3/4 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο μέρος (30-27 για τους γηπεδούχους), ο Προμηθέας άρχισε το δεύτερο ημίχρονο με σερί 13-0 με 7 πόντους του Ετσενίκε και δύο τρίποντα από τους Ρέϊνολντς, Χάντερ Χέιλ. Έτσι ξέφυγε με +16 (43-27) πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο τρίλεπτο της τρίτης περιόδου

Η ομάδα της Πάτρας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με δύο σερί καλάθια του Αντώνη Καραγιαννίδη η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (58-37), με 1’ και 44’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.

Με τρία τρίποντα του Τζορτζ Πάπας και δύο του Χάμιλτον, ο Προμηθέας έφτασε την διαφορά στους +32 πόντους (73-41) 7’ και 16’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή των 35 πόντων, στο 39’ του ματς (84-49) με το τρίτο τρίποντο του Ρέϊνολντς.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 30-27, 64-39, 84-51.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS COLLECTION 74 - 79 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR

Ο Κολοσσός Η Hotels ήταν εντυπωσιακός στη μεγαλύτερη διάρκεια αλλά στο τέλος ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από τη Ρόδο νικώντας με 79-74 στη δεύτερη αγωνιστική του Top-6 της Stoiximan Basket League.

Ο Μάριους Γκριγκόνις με 23 πόντους και ο Μάτιας Λεσόρ με 15 κράτησαν όρθιο το «τριφύλλι» κάνοντας επιμέρους σκορ 22-12 στο τελευταίο δεκάλεπτο απέναντι στους «θαλασσί» που είχαν εξαιρετική απόδοση παρά τις απουσίες κι έφτασαν μία ανάσα από την επικράτηση. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Ρόδου ήταν ο Περάντες με 16 πόντους.

Oι παίκτες του Κούρο Σεγούρα έδειξαν από την αρχή τις διαθέσεις τους, βάζοντας δύσκολα στους φιλοξενούμενους που δεν μπορούσαν να ξεφύγουν καθώς η ομάδα της Ρόδου είχε συνεχώς απαντήσεις. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με +3 (40-37) για τον Παναθηναϊκό ΑΚΤΟR με την αναμέτρηση να συνεχίζεται με αμείωτο ενδιαφέρον.

To κάρφωμα του Μπραΐκοβιτς στο 35’ (69-66) εξόργισε τον Εργκίν Αταμάν που κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ. Οι «πράσινοι» ανέβασαν την πίεση τους και με το τρίποντο του Γκριγκόνις πέρασαν μπροστά με 70-69. Τα λάθη του «τριφυλλιού» συνεχίστηκαν απέναντι στον εξαιρετικό Κολοσσό H Hotels Collection.

Η μάχη συνεχίστηκε μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα με τον Ναν να βάζει ξανά μπροστά τον Παναθηναϊκό ΑΚΤΟR (75-74) 1:07 πριν από τη λήξη της αναμέτρησης. Στις λεπτομέρειες η ομάδα της Ρόδου δεν βρήκε λύσεις, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που πέτυχαν τον στόχο τους.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 37-40, 62-57, 74-79.

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT 89 - 85 ΠΑΟΚ mateco

Το Λαύριο Megabolt επικράτησε με 89-85 του ΠΑΟΚ mateco στη 2η αγωνιστική των Play outs της Stoixiban Basket League.
Προβάδισμα στην κούρσα για μία θέση στα πλέι οφ πήρε το Λαύριο Megabolt που επικράτησε στην έδρα του με 89-85 του ΠΑΟΚ mateco. Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην 8η θέση με ρεκόρ 9-15 με την ομάδατης Αττικής να έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία.

Ο Βασίλης Μουράτος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα της Λαυρεωτικής καθώς με 19 πόντους, 9 ασίστ και 5 ριμπάουντ ηγήθηκε της προσπάθειας. Συμπαραστάτες του ο Μάρκους Θόρντον με 16 πόντους και ο Ξαβιέ Καστανέδα που προσέθεσε άλλους 13 και ήταν καταλυτικός στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Από την άλλη πλευρά, για τους Θεσσαλονικείς, ο Μίκαλ Μίχαλακ είχε 18 πόντους και 8 ριμπάουντ. Στο ντεμπούτο του ο Κέβιν Πόρτερ Τζ. είχε 14 πόντους και 4 ασίστ ενώ ο Τζαμάνι Μακνίς συμπλήρωσε 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παιχνίδι με σερί 7-0 που τους έφερε μπροστά στο σκορ, όμως το Λαύριο Megabolt απάντησε με δικό του σερί, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο Θόρντον έδωσε προβάδισμα με 17-15 στους γηπεδούχους, όμως ο ΠΑΟΚ mateco προσπέρασε με 21-17 και έκλεισε την πρώτη περίοδο με 24-22. Το προβάδισμα αυτό των φιλοξενούμενων συντηρήθηκε ως και το 13' όταν ο Τσαϊρέλης έκανε το 27-31. Οι γηπεδούχοι με τους Χόρχλερ και Μουράτο κατάφεραν να πάρουν και πάλι κεφάλι στο σκορ (37-35), νε ξεφύγουν με +8 (47-39) και να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 47-42.

Ο ΠΑΟΚ mateco προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά στις αρχές του δευτέρου μέρους, μειώνοντας σε 55-50, όμως οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (60-50) και στο 28' έφτασαν για πρώτη φορά στο +14 με τον Καστανέδα να κάνει το 70-56. Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι έριξαν τη διαφορά και πάλι σε μονοψήφια επίπεδα (72-64), με το Λαύριο Megabolt να απαντά με ένα νέο σερί που το έφερε στο +14 (78-64) στο 33'. Με τα τρίποντα των Μίχαλακ και Πόρτερ Τζ. ο ΠΑΟΚ mateco έτρεξε σερί 10-0 που του έδωσε τη δυνατότητα να πλησιάσει σε 81-76. Με ένα νέο 6-0 οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κάνουν την ολική ανατροπή μειώνοντας σε 87-85 λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Στην τελευταία όμως φάση η προσπάθεια για άμυνα κατέληξε σε αντιαθλητικό πάνω στον Καστανέδα που με 2/2 βολές έγραψε το τελικό 89-85.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 47-42, 72-62, 89-85.

ΑΠΟΛΛΩΝ Π. CARNA 89 - 79 ΑΕΚ Betsson BC

Ο Απόλλωνας Carna επικράτησε για δεύτερη φορά φέτος της ΑΕΚ Betsson στην Πάτρα, επικρατώντας με 89-79 για τα Playouts.
Τέλος σε ένα σερί εννέα διαδοχικών ηττών έβαλε ο Απόλλωνας Carna που επικράτησε με 89-79 της ΑΕΚ Betsson στην Πάτρα για τη 2η αγωνιστική των Playouts της Stoiximan BasketLeague.

Οι Πατρινοί που δεν μπορούν να αποφύγουν τη 12η θέση, είχαν καλύτερο ρυθμό σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, εκμεταλλεύτηκαν τα αμυντικά προβλήματα των αντιπάλων τους και επέστρεψαν στις νίκες μετά από τις 13 Ιανουαρίου όταν είχαν επιβληθεί και πάλι των «κιτρινόμαυρων». Από την άλλη πλευρά η ΑΕΚ Betsson έχασε την ευκαιρία να αποσπαστεί από τους αντιπάλους της στην κούρσα για τη συμμετοχή στα πλέι οφ, ενώ ηττήθηκε για τρίτη φορά φέτος σε ισάριθμες επισκέψεις στην Πάτρα.

Ο Τσαντ Μπράουν με 17 πόντους και 15 ριμπάουντ και ο Μάλικ Όσμπορν με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ, ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές που είχαν ακόμη τον Τζος Πέρκινς με 17 πόντους και τον Τρέβορ Μπλοντίν με 14. Για την ΑΕΚ που τελείωσε το παιχνίδι με 25% (8/32) τρίποντα, ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας είχε 20 πόντους με 5/11 τρίποντα, ο Τσέισον Ραντλ 17 πόντους (6/11 σουτ) και ο Γιάννης Κουζελογλου 17 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Μετά από το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης όπου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ο Απόλλωνας Carna άρχισε να χτίζει διαφορά. Η ΑΕΚ Betsson ήταν ιδιαίτερα άστοχη μένοντας χωρίς καλάθι εντός παιδιά για πάνω από πέντε αγωνιστικά λεπτά, παίρνοντας σκορ μόνο από τη γραμμή των βολών. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ανεβάσουν το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα και να κλείσουν την πρώτη περίοδο με double score (26-13). Κουζέλογλου και Κουζμίνσκας έδωσαν επιθετικές λύσεις στους φιλοξενούμενους που ροκάνισαν τη διαφορά (30-22), όμως οι Πατρινοί είχαν λύσεις ώστε να συντηρούν τη διαφορά ασφαλείας. Είτε από την περιφέρεια με τους Πέρκινς, Μπλόντιν είτε κοντά στο καλάθι με τον Μπράουν, ο Απόλλωνας συνέχισε να προηγείται και πήγε στα αποδυτήρια με 50-42.

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό οι γηπεδούχοι ανέβασαν και πάλι το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα με την ΑΕΚ Betsson να χάνει τη μάχη των ριμπάουντ - αποχώρησε τραυματίας και ο Αγραβάνης- αλλά να είναι πολύ άστοχη πίσω από τα 6,75μ. Επτά σερί πόντοι από τον Όσμπορν έφεραν τον Απόλλωνα στο +15 (65-50) που έκλεισε την τρίτη περίοδο με 75-58. Στο 32' ο Μπράουν έστειλε τον Απόλλωνα στο +19 (70-69), με την ΑΕΚ Betsson να βγάζει αντίδραση και με ένα γρήγορο σερί 10-0 να πλησιάζει σε 79-70. Και πάλι όμως οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα αμυντικά κενά των αντιπάλων τους ξεφεύγοντας με 89-72 ενάμισι λεπτό πριν από το φινάλε και έφτασαν τελικά στην επικράτηση με 89-79.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 50-42, 75-58, 89-79.

ΜΑΡΟΥΣI 91 - 70 ΚΑΡΔΙΤΣΑ ΙΑΠΩΝΙΚΗ

Με επιμέρους σκορ 26-13 στην τελευταία περίοδο το Μαρούσι επικράτησε με 91-70 της Καρδίτσας ΙΑΠΩΝΙΚΗ στο κλειστό του Αγίου Θωμά για τα playouts κάνοντας το 2-1 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις και συνεχίζει με στόχο να βρεθεί στα playoffs.
Οι Ραντούλιτσα, Γιαννόπουλος και Τζούστον σημείωσαν από 17 πόντους οδηγώντας την ομάδα τους στον σωστό δρόμο. Από τους φιλοξενούμενους ο Μακ είχε 13 πόντους ενώ ο Δίπλαρος 11 με 5 ασίστ.

Το Μαρούσι ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση και με ένα γρήγορο 8-0 προσπάθησε να βάλει τις βάσεις για να έχει τον έλεγχο στη συνέχεια. Την ίδια στιγμή που λάθη και αστοχία δεν επέτρεπαν στην Καρδίτσα ΙΑΠΩΝΙΚΗ ν’ απαντήσει, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να δημιουργήσουν διψήφια διαφορά (16-6) με τον Ραντούλιτσα στο 7’. Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα κυριαρχούσαν στις δύο πλευρές του παρκέ φτάνοντας την απόσταση στους 16 πόντους (32-16) στο 13’, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με την είσοδο του Σάιμπερτ αντέδρασαν κάνοντας επιμέρους σκορ 15-6 (38-31). Το Μαρούσι με καλύτερη εικόνα σε όλες τις κατηγορίες πήγε στο ημίχρονο με 43-31 και πρώτο σκόρερ τον Ραντούλιτσα με 15 πόντους.

Με εξαιρετική άμυνα στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου και τον Δίπλαρο να δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης η Καρδίτσα ΙΑΠΩΝΙΚΗ έκανε επιμέρους σκορ 12-3 (47-43) σε λιγότερο από τρία λεπτά. Με τον Γούνταρτ να δίνει λύσεις από τα 6.75 το Μαρούσι σταδιακά δημιούργησε ξανά διψήφια διαφορά που έφτασε τους 13 (81-68) στο 37’. Το τρίποντο του Νικολαΐδη και το καλάθι του Τζούστον (88-68) στο 39’ έδωσαν επιβλητικό χαρακτήρα στο ματς.

Tα δεκάλεπτα: 24-14, 43-31, 65-57, 91-70.