ΑΡΗΣ Midea 84 - 60 ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT

Ο Άρης Midea ολοκλήρωσε νικηφόρα την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος επικρατώντας με 84-60 του Λαυρίου.
Με όπλο την άμυνά του στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης Midea, βρήκε τις λύσεις απέναντι στο Λαύριο Megabolt επικρατώντας με 84-60 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 22ης και τελευταίας αγωνιστικής στην κανονική περίοδο της Stoiximan Basket League.

Οι Θεσσαλονικείς που δέχθηκαν μόλις 22 πόντους στο δεύτερο μέρος, ολοκλήρωσαν στην 5η θέση έχοντας εξασφαλίσει μία θέση στο Top-6 της δεύτερη φάσης του πρωταθλήματος. Από την άλλη πλευρά το Λαύριο Megabolt θα συμμετάσχει στα Play Outs ωστόσο θα πρέπει να περιμένει και τα παιχνίδια της Κυριακής ώστε να μάθει σε ποια θέση θα τερματίσει.

Ο Μπλούμπεργκς με 18 πόντους και οι Τολιόπουλος και Χάρελ με 16 και 14 αντίστοιχα, ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους νικητές που τελείωσαν με 43 ριμπάουντ και 12/33 τρίποντα. Από την άλλη πλευρά ο Καστανέδα με 17 πόντους και ο Θόρντον με 14 ξεχώρισαν για το Λαύριο Megabolt που είχε 18 λάθη.

Παρά το καλό ξεκίνημα του Άρη Midea στο παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεσή τους και με αιχμές τους Καστανέδα και Θόρντον κάλυψαν γρήγορα τη διαφορά και προσπέρασαν με 8-10 στο πεντάλεπτο έχοντας τρέξει σερί 7-0. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με το Λαύριο να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με 21-20 όμως ο Άρης Midea γρήγορα προσπέρασε και προηγήθηκε με 29-25 με τρίποντο του Μπλούμπεργκς. Με δύο μικρά σερί 5-0 το Λαύριο Megabolt πήρε και πάλι «κεφάλι» στο σκορ μνε 35-32 , ενώ το τρίποντο του Μουράτου έστειλε τις δύο ομάδες ισόβαθμες στα αποδυτήρια με 38-38.

Η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε στο δεύτερο μέρος με την άμυνα του Άρη Midea να σφίγγει και να μην επιτρέπει στους φιλοξενούμενους να φτάσουν στο καλάθι. Τα τρίποντα των Μποχωρίδη και Τολιόπουλου έκαναν το 48-40 για τους «κιτρινόμαυρους» ενώ συνεχίζοντας να σκοράρουν πίσω από τα 6,75μ. με τους Χάρελ και Μπλούμπεργκς ξέφυγαν με 62-47 στο 30', με το Λαύριο Megabolt να έχει σημειώσει μόλις 9 πόντους. Μετά από το 64-48 με καλάθι του Μπλούμπεργκς οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά (64-53) όμως ο Άρης Midea απάντησε με ένα σερί 10-0 που του έδωσε το δικαίωμα να ξεφύγει με +21 (74-53) και ουσιαστικά να κλειδώσει τη νίκη. Η διαφορά ανέβηκε και στο +25 (82-57) πριν ολοκληρωθεί το παιχνίδι με 84-60.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 38-38, 62-47, 84-60.

AEK Betsson 97 - 101 ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin

Το Περιστέρι bwin πέρασε νικηφόρα με 101-97 από τα Άνω Λιόσια κόντρα στην ΑΕΚ Betsson που θα περιμένει ώστε να μάθει την τελική της κατάταξη.
Τα αποτελέσματα της Κυριακής, σε Ρόδο και Καρδίτσα θα πρέπει να περιμένει η ΑΕΚ Betsson ώστε να μάθει την τελική της κατάταξη στην Stoiximan Basket League και το αν θα συμμετάσχει στο Top-6 ή στα Play Out, μετά από την εντός έδρας ήττα της με 101-97 από το Περιστέρι bwin.

Η ΑΕΚ Betsson για να καταλάβει πλέον την 6η θέση, θα πρέπει είτε να ηττηθεί ο Κολοσσός H Hotels Collection στη Ρόδο, είτε να νικήσει ο ΠΑΟΚ mateco στην Καρδίτσα. Σημειώνεται πως σε περίπτωση νίκη των γηπεδούχων σε αυτά τα δύο παιχνίδια τότε στην 6η θέση θα βρεθεί η ομάδα της Ρόδου. Οι «κυανοκίτρινοι» από την πλευρά τους ολοκλήρωσαν τον δεύτερο γύρο της regular season με ρεκόρ 11-2, έχοντας εξασφαλίσει την τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Ο ΜακΡέι με 27 πόντους ήταν ο κορυφαίος παίκτης για τους γηπεδούχους που είχαν ακόμη τους Κουζμίνσκας και Κουζέλογλου με 13 πόντους, αμφότεροι. Για το Περιστέρι bwin ο Ράγκλαντ τελείωσε με 19 πόντους και 10 ασίστ, ο Ρένφρο με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Λαβ με 20 πόντους.

Το παιχνίδι παρότι ήταν σκληρό από το ξεκίνημά του, πήγε σε υψηλό σκορ. Οι ΜακΡέι και Χολ από την πλευρά των γηπεδούχων και οι Λαβ και Ρένφρο για τους «κυανοκίτρινους» οδήγησαν επιθετικά τις ομάδες τους που στο φινάλε της πρώτης περιόδου ήταν ισόπαλες με 29-29. Το Περιστέρι bwin συνέχισε να εκμεταλλεύεται τα αμυντικά κενά της ΑΕΚ Betsson -που έχασε και τον Νάιτ με τραυματισμό στο 5'-, ιδιαίτερα κοντά στο καλάθι και πήρε μικρό προβάδισμα που έφτασε στο +5 (39-44) στο 15' με τρίποντο του Ράγκλαντ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά όμως πέντε σερί πόντοι του Μήτρου Λονγκ έφεραν τους φιλοξενούμενους για πρώτη φορά στο +9 (46-55), με το Περιστέρι bwin να πηγαίνει στα αποδυτήρια με διαφορά επτά πόντων (51-58).

Με ένα γρήγορο 4-0 οι φιλοξενούμενοι έστειλαν την υπέρ τους διαφορά στη μέγιστη τιμή της, το +11, με τον Ντάνγκουμπιτς να κάνει το σκορ 51-62, ενώ λίγο αργότερα ο Τόμπσον με γκολ φάουλ διαμόρφωσε το 55-65. Σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ Betsson έκανε την αντεπίθεσή της. Με τον ΜακΡέι να συνεχίζει να σκοράρει και παράγοντα στις δύο ρακέτες τον Κουζέλογλου, οι «κιτρινόμαυροι» έτρεξαν σερί 11-0 προσπερνώντας με 66-65 στο 26'. Το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές χέρια μέχρι και το 76-76 του 30'.

Το τρίποντο από τον Καράμπελα και τέσσερις σερί πόντοι του ΜακΡέι έφεραν την ΑΕΚ Betsson για πρώτη φορά στο +5 με το σκορ 90-85 στα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου, όμως και πάλι το Περιστέρι bwin βρήκε λύσεις, με τους Ράγκλλαντ και Μήτρου Λονγκ, παίρνοντας και πάλι κεφάλι στο σκορ, με 98-93, 1'14'' πριν από το φινάλε. Μετά από δύο κακές επιθέσεις, ο ΜακΡέι μείωσε σε 95-98 στα 30'', το επιθετικό ριμπάουντ του Λαβ οδήγησε τον Αμερικανό στη γραμμή των βολών στα 12,4'' για το τέλος και ο Αμερικανός με 2/2 έγραψε το 95-100. Ο Κουζμίνσκας μείωσε σε 97-100 στα 7,6'', ενώ στα 6,7'' ο Κασελάκης είχε 1/2 βολές για το 97-101, που ήταν και το τελικό σκορ καθώς το τελευταίο σουτ των γηπεδούχων δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 29-29, 51-58, 76-76, 97-101.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS COLLECTION 89 - 85 ΜΑΡΟΥΣΙ

Ο Κολοσσός H Hotels Collection βάζοντας τις βάσεις της επικράτησης του από το πρώτο δεκάλεπτο (21-2 λίγο μετά το 7’) νίκησε στην Ρόδο το Μαρούσι (89-85) για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League και περιμένει νίκη της Καρδίτσας επί του ΠΑΟΚ mateco για να τερματίσει στην έκτη θέση και να προκριθεί στο Top 6 της Β’ Φάσης του Πρωταθλήματος.
Οι «θαλασσί» μπήκαν πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση με υπεροχή στα επιθετικά ριμπάουντ. Με οκτώ πόντους με δύο τρίποντα του Τάιλερ Πόλεϊ και πέντε με ένα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Ανδρέα Πετρόπουλου προηγήθηκαν με 21-2, 2’ και 50’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.

Με τον Πόλεϊ να έχει φτάσει τους 10 πόντους, ο Κολοσσός H Hotels Collection ανέβασε ακόμη περισσότερο την διαφορά στο +21 (33-12) με 5’ και 27’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η διαφορά παρέμεινε στα επίπεδα των 20 πόντων μέχρι το 16’ του ματς (35-15). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους με τους Αιζάια Μπρίσκοου, Σακούρ Τζούστον και με τρίποντο του Αλέξανδρου Νικολαΐδη μείωσαν στους 13 (42-29) με 17’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το Μαρούσι ανέβασε την πίεση στην άμυνα του και με δύο σερί τρίποντα του Νικολαΐδη κατέβασε την διαφορά στους 8 (51-43) στο 25’ του αγώνα. Οι «θαλασσί», ωστόσο, απάντησαν με 9 πόντους με ένα τρίποντο του Άντριου Γκάουντλοκ και ξέφυγαν πάλι στο σκορ, με 17 (64-47), 1’ και 54’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, δεν τα παράτησαν και με έναυσμα τρίποντο και φάουλ του Μπρίσκοου (73-59 στο 33’) άρχισαν να μειώνουν την διαφορά. Με τρίποντο του Γκλεν Κόζι, μια βολή του Κόζι και καλάθι του Τζούστον το Μαρούσι πλησίασε στους τρεις (78-75) με 3’ και 30’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Δύο λεπτά αργότερα με τρίποντο του Αχμέντ Χιλ, οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν στο καλάθι (80-78), αλλά το σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Σωτήρη Μπιλλή (83-78) ήταν καθοριστικό για να μείνει η νίκη στην πλευρά του Κολοσσού H Hotels Collection.

Τα δεκάλεπτα: 23-7, 44-29, 68-52, 89-85.

ΑΠΟΛΛΩΝ Π. CARNA 63 - 93 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Άνετο ήταν το πέρασμα του Ολυμπιακού από την Πάτρα καθώς επικράτησε με 91-63 του Απόλλωνα Carna για την 22η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και θα μπει στη επόμενη φάση του πρωταθλήματος από τη δεύτερη θέση ενώ για την πατρινή ομάδα η κατάσταση για την παραμονή έγινε εξαιρετικά δύσκολη.

Με 28 ασίστ, μόλις 11 λάθη και 50% από τα 6.75 οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν τον απόλυτο έλεγχο στην Πάτρα και συνέχισαν το νικηφόρο σερί τους. Ντεμπούτο στη Stoiximan Basket League έκανε ο 16χρονος γκαρντ του Απόλλωνα, Λεωνίδας Βαλκανάς, με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να του κάνει επίτηδες φάουλ, για να τον στείλει στη γραμμή των βολών και να τον βοηθήσει να πετύχει τους πρώτους του πόντους αφού είχε 2/2 βολές.

ε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε την αναμέτρηση ο Ολυμπιακός καθώς από νωρίς έβαλε τις βάσεις για μία άνετη επικράτηση. Mε τον Κάνααν να εκτελεί από τα 6.75 οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 28-9 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η διαφορά έφτασε και τους 24 πόντους (42-18) στο 26’, έπειτα από καλάθι του Ράιτ. Κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση από την πατρινή ομάδα που κατάφερε να μειώσει αλλά οι φιλοξενούμενοι με 16 ασίστ πήγαν στο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με 46-35.

Στην επανάληψη ο αγώνας κινήθηκε στον ίδιο ρυθμό με τους «ερυθρόλευκους» να πατούν γκάζι έχοντας καλά ποσοστά από τα 6.75, με συνέπεια να προηγηθούν με 73-50 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και τον Κώστα Παπανικολάου να κάνει εξαιρετική δουλειά στις δύο πλευρές του παρκέ.

Tα δεκάλεπτα: 9-28, 35-46, 50-73, 63-93.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ ΙΑΠΩΝΙΚΗ 97 - 78 ΠΑΟΚ mateco

Με κορυφαίο τον Μενένγκα η Καρδίτσα ΙΑΠΩΝΙΚΗ νίκησε με 97-78 τον ΠΑΟΚ mateco στο κλειστό «Γιάννης Μπουρούσης» για την 22η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και ήρθε ακόμα πιο κοντά στην παραμονή. Στα Playouts και o «δικέφαλος» του Βορρά.
Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, ο Κολοσσός Η Ηοtels Collection τερμάτισε έκτος και στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος θα συμμετάσχει στο Top 6 ενώ η ΑΕΚ Betsson που είναι έβδομη στα Playouts.

Με 22 πόντους ήταν κορυφαίος ο Μενένγκα για την Καρδίτσα ΙΑΠΩΝΙΚΗ που είχε 23 ασίστ και μόλις 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι με 20 λάθη δεν μπόρεσαν να μείνουν ανταγωνιστικοί μέχρι το τέλος.

Από το ξεκίνημα η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη με τους γηπεδούχους να αναζητούν τρόπους, ώστε να διαχειριστούν τον τραυματισμό του Γουάιτ που αποχώρησε από το ματς. Ο «δικέφαλος» του Βορρά επέβαλλε τον ρυθμό του και προηγήθηκε με 25-18 στο 9’ με καλάθι του Τάουνς. Το τάιμ άουτ του Παπανικολόπουλου αφύπνισε τους παίκτες της Καρδίτσας ΙΑΠΩΝΙΚΗ. Με επιμέρους σκορ 22-4 κι εντυπωσιακό τον Μενένγκα που είχε 13 πόντους σε αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 40-29 στο 16’. Μετά τις άστοχες βολές των γηπεδούχων ο ΠΑΟΚ mateco απάντησε με το δικό του σερί κλείνοντας την απόσταση (42-41) με τρίποντο του Φρίντρικσον στην εκπνοή της δεύτερης περιόδου.

Η Καρδίτσα ΙΑΠΩΝΙΚΗ είχε το προβάδισμα σταθερά στο τρίτο δεκάλεπτο με τον ΠΑΟΚ mateco να βρίσκει λύσεις από τον Βαγγέλη Μαργαρίτη. Με επιμέρους σκορ 22-7 οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στους 16 πόντους (64-48) στο 26’. Από κει και έπειτα οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου είχαν τον έλεγχο παρά τις πολλές χαμένες βολές. Οι φιλοξενούμενοι γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη στην τελευταία περίοδο αλλά τίποτα δεν άλλαξε επί της ουσίας αφού η Καρδίτσα ΙΑΠΩΝΙΚΗ τελείωσε με τον καλύτερο τρόπο το ματς.

Tα δεκάλεπτα: 23-26, 42-41, 71-59, 97-78.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR 93 - 62 ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ

Με επιβλητική νίκη στο κλειστό γήπεδο του ΟΑΚΑ επί του Προμηθέα Πάτρας (93-62) και στην πρώτη θέση της βαθμολογίας ολοκλήρωσε ο Παναθηναϊκός AKTOR την κανονική περίοδο της Stoiximan Basket League.
Καθοριστικό για την εξέλιξη του ματς ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο οι «πράσινοι»… πάτησαν γκάζι.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR με δύο σερί τρίποντα των Μάριους Γκριγκόνις, Λούκα Βιλντόζα και ένα καλάθι του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη σε διάστημα λιγότερο των δύο λεπτών, ξέφυγε για πρώτη φορά στο σκορ και ανέβασε την διαφορά στους 12 (29-17) στα πρώτα δυόμιση λεπτά της δεύτερης περιόδου.

Με τον Γκριγκόνις «ζεστό», να πετυχαίνει ακόμη δύο τρίποντα και ένα καλάθι, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 16 (42-26) 3’ και 30’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους.

Νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, του Δημήτρη Μωραΐτη αυτή την φορά ανέβασε την διαφορά στο 19’ στους 22 και έκανε το σκορ 49-27, που ήταν και το τελικό για το πρώτο ημίχρονο. Το επιμέρους σκορ για τον Παναθηναϊκό AKTOR στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν 30-12.

Η διαφορά για την «ομάδα του τριφυλλιού» έφτασε μέχρι και τους 38 πόντους, με 3’ και 54’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης με τρίποντο του Μωραΐτη (91-53).

Ο Μωραΐτης ήταν εκ των κορυφαίων του Παναθηναϊκού AKTOR με 12 πόντους με 4/6 τρίποντα. Ο Γκριγκόνις με τους 11 πόντους που πέτυχε στην δεύτερη περίοδο έδωσε την ώθηση στους «πράσινους» για την άνετη επικράτηση τους.

Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού AKTOR ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 14 πόντους και απόλυτη ευστοχία (4/4 βολές, 2/2 δίποντα και 2/2 τρίποντα).

Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ σκόραρε 13 πόντους με 2/2 τρίποντα και ήταν ο δεύτερος σκόρερ των νικητών. Ο Κέντρικ Ναν είχε, επίσης, 12 πόντους, ενώ μοίρασε και 5 ασίστ.

Έξι ασίστ μοίρασε ο Λούκα Βιλντόζα, ο οποίος είχε και εκείνος διψήφιο αριθμό πόντων με 10.

Ο Χάντερ Χέιλ με 16 πόντους και ο Τζορτζ Πάπας με 13 με 3/6 τρίποντα προσπάθησαν περισσότερο από τους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 49-27, 75-46, 93-62.