ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ 84 - 79 ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS COLLECTION

Ο Προμηθέας νίκησε στην παράταση, στην Πάτρα, τον Κολοσσό H Hotels Collection και εξασφάλισε και μαθηματικά την τέταρτη θέση της κανονικής περιόδου.

Όπως και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στη Ρόδο, έτσι και στην Πάτρα χρειάστηκε η παράταση ώστε να κριθεί ο νικητής ανάμεσα στον Προμηθέα και τον Κολοσσό H Hotels Collection. Οι Πατρινοί παρότι έχασαν διαφορά 20 πόντων, κατάφεραν να επιστρέψουν από το -9 του 36', έστειλαν το παιχνίδι στο εξτρά πεντάλεπτο και εκεί επικράτησαν με 84-79.

Με αυτή τη νίκη ο Προμηθέα εξασφάλισε και μαθηματικά την τέταρτη θέση της βαθμολογίας στην κανονική περίοδο και εν όψει του τρίτου γύρου του πρωταθλήματος. Από την άλλη ο Κολοσσός H Hotels Collection υποχώρησε στο 8-13 και έχασε την ευκαιρία να κάνει μεγάλο βήμα για την εξάδα. Οι Ροδίτες παραμένουν σε τροχιά έκτης θέσης και όλα θα κριθούν και για τους ίδιους στην επόμενη και τελευταία αγωνιστική του δευτέρου γύρου.

Για τον Προμηθέα που τελείωσε το παιχνίδι με 12/47 τρίποντα, ο Ρέινολντς ήταν ο πρώτος σκόρερ με 22 πόντους ακι εκείνος που με τα δικά του τρίποντα έβαλε και πάλι την ομάδα του στο παιχνίδι στο τέλος της κανονικής περιόδου. Ο Χέιλ είχε 15 πόντους με 5/14 σουτ και ο Κάουαν 11 πόντους με 3/11 σουτ. Ο Κόνιαρης είχε κι εκείνος 11 πόντους με 2/3 βολές με τη μοναδική χαμένη να είναι στο φινάλε της κανονικής περιόδου. Για τον Κολοσσό H Hotels Collection ο Γκάουντλοκ είχε 27 πόντους (6/7 δίποντα) με το μοναδικό χαμένο τρίποντο να είναι στην τελευταία επίθεση του 40λέπτου. Ο Παπαδάκης προσέθεσε 11 πόντους και ο Σίτου 10.

Οι δύο ομάδες ήταν νευρικές και άστοχες από το ξεκίνημα του αγώνα με τον Κολοσσό H Hotels Collection να ολοκληρώνει το πρώτο δεκάλεπτο με μόλις ένα καλάθι εντός παιδιάς και τον Προμηθέα να ξεφεύγει με 14-4. Οι Ροδίτες απάντησαν γρήγορα με ένα σερί 10-0 ισοφαρίζοντας σε 14-14 στο 15' όμως οι γηπεδούχοι με τους Ρέινολτς και Χέιλ ανέβασαν και πάλι το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα και πήγαν στα αποδυτήρια με +10 και το σκορ 33-23.

Με επιμέρους σκορ 11-1 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο Προμηθέας ανέβασε το προβάδισμα του στο +20 με τον Κόφεϊ να διαμορφώνει το 44-24. Με τους Μπιλή και Γκάουντλοκ να σκοράρουν στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά μειώνοντας σε 54-46 στο 29' με τρίποντο του Αμερικανού, αλλά τον Προμηθέα να συντηρεί τη διαφορά ασφαλείας (58-48). Δύο γρήγορα τρίποντα και ένα γκολ φάουλ για την ομάδα της Ρόδου στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου την έβαλαν και πάλι στο παιχνίδι καθώς μείωσε σε 58-57 με τον Προμηθέα να έχει προβλήματα απέναντι στην άμυνα ζώνης. Ο Κολοσσός H Hotels Collection έτρεξε ένα νέο σερί 10-0 με το οποίο προηγήθηκε με 59-67 στο 36' και κράτησε αυτή τη διαφορά ως και το τελευταίο δίλεπτο. Εκεί αρχικά ο Κάουαν και στη συνέχεια ο Ρέινολντς με εύστοχα τρίποντα μείωσαν για τον Προμηθέα σε 73-75 με 34'' για το τέλος. Ο Προμηθέας πήρε και πάλι κατοχή, από λάθος στα 16'' και στα 2,2'' ο Κόνιαρης κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο. Είχε 2/3 βολές ισοφαρίζοντας σε 75-75, με το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση.

Εκεί, αρχικά ο Ετσενίκε και στη συνέχεια ο Ρέινολντς έδωσαν προβάδισμα με 82-78 στους Πατρινούς, ενώ ενάμισι λεπτό πριν από το φινάλε ο Ετσενίκε έγραψε το τελικό 84-79 με τις δύο ομάδες να έχουν διαδοχικές άστοχες επιθέσεις.

Τα δεκάλεπτα: 14-4, 33-23, 58-48, 75-75, 84-79.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin 84 - 62 ΑΡΗΣ Midea

Από την τρίτη θέση θα μπει στο Top-6 το Περιστέρι bwin καθώς επιβλήθηκε με 84-62 του Άρη Midea για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Πέμπτοι οι Θεσσλονικείς.

Κορυφαίος ο Τζόε Ράγκλαντ με 23 πόντους κι 11 ασίστ για το Περιστέρι bwin. Από τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν ο Τολιόπουλος με 14.

Mε δυνατές άμυνες και χαμηλό ρυθμό ξεκίνησε η αναμέτρηση κι έτσι κύλησε μέχρι τα μέσα της πρώτης περιόδου, εκεί όπου το Περιστέρι bwin πάτησε… γκάζι και προηγήθηκε με 21-13 στο 10’. Το σερί των γηπεδούχων συνεχίστηκε με συνέπεια στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου να προηγηθούν με 13 πόντους διαφορά (28-15), έπειτα από καλάθι του Πουλιανίτη. Μέχρι το 15’ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 12-4 (32-27) μειώνοντας την απόσταση, ωστόσο οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη βρήκαν τις λύσεις ώστε να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο (42-32), με κορυφαίο τον Ράγκλαντ που είχε 13 πόντους ενώ από τον Άρη Midea ο Τολιόπουλος είχε 8.

Mε 2/2 τρίποντα από Τολιόπουλο και Χάρελ ο Άρης Midea προσπάθησε να αιφνιδιάσει το Περιστέρι bwin στην επανάληψη καθώς μείωσε στους τέσσερις (42-38). Το ενδιαφέρον παρέμεινε αμείωτο αφού οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη δεν επέτρεπαν στους γηπεδούχους να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και σε αυτό το διάστημα Άρης Midea παρουσίαζε καλύτερη εικόνα ξεκινώντας από την άμυνα. Το Περιστέρι bwin πάντως, βρήκε απαντήσεις επαναφέροντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων με τον Μίτρου Λονγκ να βάζει το λιθαράκι του στην επίθεση.

Όσο περνούσε η ώρα το Περιστέρι bwin έκανε μεθοδικά τη δουλειά του αφού μπήκε μπροστά με 73-57 στο 35’, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βρουν εύκολα λύσεις στην επίθεση. Aπό κει και έπειτα οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν απόλυτα πάνω στο παρκέ με το τρίποντο του Ράγκλαντ (81-59) να βάζει τη «σφραγίδα» του στην επικράτηση.

Tα δεκάλεπτα: 21-13, 42-32, 63-51, 84-62.

ΜΑΡΟΥΣΙ 82 - 90 AEK Betsson

Την ένατη νίκη της σημείωσε η ΑΕΚ Betsson καθώς επικράτησε με 90-82 του Αμαρουσίου στο κλειστό του Αγίου Θωμά για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και πήρε προβάδισμα για την εξάδα. Αντίθετα το Μαρούσι θα συμμετάσχει στα playouts.

Ο Ράντλ και ο Κουζμίνσκας σημείωσαν από 17 και 16 πόντους αντίστοιχα ενώ ο Κουζέλογλου είχε 13 πόντους κι 7 ριμπάουντ για την Ένωση που 19 ασίστ κι 9 λάθη. Από το Μαρούσι ο Τζούστον είχε 20 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ ο Ραντούλιτσα είχε 19 πόντους κι 6 ριμπάουντ.

Με επιθετική αιχμή τον Ραντλ η ΑΕΚ Betsson κατάφερε να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης βρίσκοντας λύσεις από τα 6.75. Η Ένωση προηγήθηκε με 24-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου και συνέχεια έδειξε να έχει τον έλεγχο του αγώνα ανεβάζοντας τη διαφορά στους 17 πόντους (43-26), έπειτα από δύο βολές του Κουζμίνσκας. Κάπου εκεί αντέδρασε το Μαρούσι με επιμέρους σκορ 11-4, με συνέπεια να μειώσει την απόσταση από τους φιλοξενούμενους (47-37), με πρωταγωνιστές τους Μπρίσκοου και Κόζι.

Με πέντε πόντους του Νάιτ και τρεις του ΜακΡέι η ΑΕΚ Betsson ανέβασε τη διαφορά στους 18 (55-37) πριν συμπληρωθούν τα δύο λεπτά στην τρίτη περίοδο. Ο Χάρης Γιαννόπουλος ανέλαβε δράση εκτελώντας από τα 6.75 κράτησε όρθιο το Μαρούσι και αμείωτο το ενδιαφέρον στον αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα με 70-59 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους και με ένα γρήγορο 4-0 έκλεισαν την απόσταση στους επτά (70-63) στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Το Μαρούσι πάλευε για την ανατροπή αλλά η ΑΕΚ Betsson διατηρούσε μια απόσταση ασφαλείας μέχρι το τέλος, με συνέπεια να πανηγυρίσει μία σημαντική νίκη.

Tα δεκάλεπτα: 17-24, 37-47, 59-70, 82-90.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 85 - 73 ΚΑΡΔΙΤΣΑ ΙΑΠΩΝΙΚΗ

Ο Ολυμπιακός ανέτρεψε την εικόνα του πρώτο ημιχρόνου στο ΣΕΦ και έφτασε στην επικράτηση απέναντι στην Καρδίτσα Ιαπωνική.

Για ένα και πλέον ημίχρονο η Καρδίτσα Ιαπωνική αποδείχθηκε πολύ δύσκολο εμπόδιο για τον Ολυμπιακό, που όμως ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο μέρος και με κορυφαίους τους Λούντζη και Λαρεντζάκη, έφτασε στη νίκη με 85-73 για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 19-2 και συνεχίζει να βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από την πρώτη θέση της βαθμολογίας, εν όψει και του τρίτου γύρου. Από την άλλη πλευρά οι Θεσσαλού υποχώρησαν στο 6-15, και θα συμμετάσχουν οριστικά στο Group 2 με τις ομάδες από την 7η ως και τη 12η θέση, με στόχο να διεκδικήσει μία θέση στα πλέι οφ.

Ο Μιχάλης Λούντζης στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση είχε 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης στην επιστροφή του τελείωσε με 14 πόντους. Οι Κάνααν και Πετρούσεφ συμπλήρωσαν από 11 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους που μάζεψαν 16 επιθετικά ριμπάουντ πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπιουκάναν με 18 πόντους. Ο Ουάιτ είχε 13 πόντους και 9 ριμπάουντ ενώ ο Καμπερίδης προσέθεσε 11 πόντους και ο Μακ 10.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παιχνίδι πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 10-6 στο πρώτο πεντάλεπτο ενώ στη συνέχεια με τον Μπιουκάναν είχαν απαντήσεις στα καλάθια του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 21-15 λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, όμως στο επόμενο τρίλεπτο η Καρδίτσα Ιαπωνική έτρεξε σερί 11-0 με τον Γιάνκοβιτς να κάνει το σκορ 21-26 στο 12'. Ο Λαρεντζάκης ισοφάρισε σε 32-32 στο 17' με τους Θεσσαλούς όμως να βρίσκουν σκορ με τον Γουάιτ και να κλείνουν εν τέλει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 41-39.

Ο Αμερικανός διεύρυνε το προβάδισμα της ομάδας του σε 45-41 στις αρχές του δευτέρου μέρους με την Καρδίτσα Ιαπωνική να συντηρεί το προβάδισμά της ως και το 27' όταν ο Γιάνκοβιτς διαμόρφωσε το 53-57. Ο Ολυμπιακός όμως απάντησε με ένα σερί 9-0 με το οποίο προηγήθηκε με 62-57 στο 30' αλλά και με ένα νέο 8-0 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου για το 70-60 στο 33'.  Οι Λούντζης, Ράιτ και Λαρεντζάκης ηγήθηκαν επιθετικά του Ολυμπιακού που είχε καλύτερο ρυθμό και στις δύο πλευρές του παρκέ ξεφεύγοντας με 84-68 στο 38'. Το φινάλε της αναμέτρησης βρήκε τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 85-73.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-41, 62-57, 85-73.

ΠΑΟΚ mateco 73 - 89 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR

Με κορυφαίο τον Τζέριαν Γκραντ που έκανε μια πληθωρική εμφάνιση ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε εκτός έδρας του ΠΑΟΚ mateco (89-73) για την προτελευταία (21η) αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League και εξασφάλισε την πρώτη θέση την βαθμολογία μετά τους δύο γύρους της ρέγκιουλαρ σίζον.
Ο 31χρονος Γκραντ πέτυχε 15 πόντους με 5/5 βολές, 2/3 δίποντα και 2/2 τρίποντα και έδωσε 8 ασίστ σε περίπου 23’ συμμετοχής.

Οι «πράσινοι», επίσης, ήταν πολύ καλοί στο τρανζίσιον πετυχαίνοντας 25 πόντους από λάθη των γηπεδούχων έναντι 12 που δέχθηκαν. Οι δύο αντίπαλοι τελείωσαν το ματς με υψηλό αριθμό ασίστ, 24 η «ομάδα του τριφυλλιού» και 21 ο «Δικέφαλος του Βορρά».

Το ματς ήταν ισορροπημένο μέχρι 2’ και 30’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου που ο ΠΑΟΚ mateco με καλάθι του Μαρκίς Τάουνς μείωσε σε 57-55. Στα τελευταία δύο λεπτά του τρίτου δεκάλεπτου, ο Παναθηναϊκός AKTOR με επιμέρους σκορ 7-3 με τέσσερις πόντους του Κώστα Σλούκα και ένα τρίποντο του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ ξέφυγε με 64-58.

Η «ομάδα του τριφυλλιού» άρχισε την τελευταία περίοδο με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Σλούκα (67-58). Με καλάθι και τρίποντο του Κέντρικ Ναν, ο Παναθηναϊκός AKTOR ανέβασε την διαφορά στους 15 (78-63) με 4’ και 49’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Ναν στην άμυνα των γηπεδούχων έκανε το σκορ 81-66, 3’ και 14’’ πριν το τέλος του αγώνα και με το τρίποντο του Δημήτρη Μωραΐτη η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στην μέγιστη τιμή των 18 πόντων (84-66) με 2’ και 35’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης.

Ο Μάριους Γκριγκόνις με 14 πόντους με 2 τρίποντα και ο Ναν ο οποίος είχε 11 πόντους και 5 ασίστ διακρίθηκαν ακόμη από τους νικητές.

Από τον ΠΑΟΚ mateco προσπάθησαν περισσότερο ο Έλβαρ Φρίντρικσον με 13 πόντους και 9 ασίστ και ο Μίκαλ Μίχαλακ με 14 πόντους με 2 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 42-46, 58-64, 73-89.

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT 82 - 75 ΑΠΟΛΛΩΝ Π. CARNA

Το Λαύριο Megabolt με επιμέρους σκορ 39-29 στα 15’ και 30’’ της αναμέτρησης επικράτησε εντός έδρας του Απόλλων Πατρών Carna (82-75) και μια αγωνιστική πριν το τέλος του δεύτερου γύρου της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League «αγκάλιασε» στον στόχο της παραμονής.
Οι «Μεταλλωρύχοι» έφτασαν τις συνολικά 8 νίκες στο 32ο Επαγγελματικό Πρωτάθλημα, ενώ οι «μελανόλευκοι» της αχαϊκής πρωτεύουσας παρέμειναν στις τρεις.

Το Λαύριο Megabolt βασίστηκε στην πολύ καλή άμυνα του και το τρανζίσιον σκοράροντας 25 πόντους από λάθη του αντιπάλου και 16 στον αιφνιδιασμό έναντι 12 και 7 των φιλοξενουμένων. Ακόμη οι «Μεταλλωρύχοι» είχαν 4 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ.

Ο Νόα Χόρχλερ τελείωσε τον αγώνα με νταμπλ νταμπλ με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Μάρκους Θόρτον ήταν ο πρώτος σκόρερ του Λαυρίου Megabolt με 17 πόντους, ενώ μοίρασε και 5 ασίστ, ενώ ο Ξαβιέ Καστανέδα είχε 12 πόντους.

Ο Ορλάντο Κόουλμαν με 23 πόντους και 3 ασίστ προσπάθησε περισσότερο για τον Απόλλων Πατρών Carna.

Με πέντε πόντους (τρίποντο και καλάθι) του Κόουλμαν και σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Γιώργου Γκιουζέλη, οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 58-57, 39’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου.

Οι «Μεταλλωρύχοι», ωστόσο, απάντησαν με σερί 8-0 με δύο καλάθια του Καστανέδα, ένα του Χόρχλερ και ένα του Θόρτον και προηγήθηκαν με 65-58 ενάμιση λεπτά μετά την έναρξη του τελευταίου δεκάλεπτου.

Με ένα νέο σερί αυτή την φορά 7-0 με τρίποντου του Θόρτον και τους Καστανέδα και Καλίντ Μουρ να πετυχαίνουν από ένα καλάθι το Λαύριο Megabolt, ξέφυγε με 72-61, 5’ και 57’’ πριν την λήξη του ματς.

Ο Απόλλων Carna αντέδρασε με την σειρά του και με σερί 7-0 με τρίποντο του Τζος Πέρκινς μείωσε στους 4 (72-68) με 4’ και 21’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης, όμως, το Λαύριο Megabolt με τρία αναπάντητα καλάθια των Μουρ, Θόρτον και Χόρχλερ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά (78-68) 1’ και 53’’ πριν την λήξη της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 37-37, 59-58, 82-75.