ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin 92 - 90 ΑΡΗΣ

Με εύστοχο φόλοου του Μίρο Μπίλαν στα 1,4'' πριν από το φινάλε του αγώνα και αφού ο Αρης αστόχησε στο τελευταίο του σουτ με τον Χόχλερ, το Περιστέρι bwin ήταν το μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τους Θεσσαλονικείς, επικρατώντας με 92-90 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Basket League. Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη για τους «κυανοκίτρινους» που βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 4-2 ενώ ο Αρης υποχώρησε στο 3-3.

Το τελικό αποτέλεσμα άφησε σε δεύτερο πλέον τη βραδιά καριέρας του Βασίλη Τολιόπουλου που τελείωσε το παιχνίδι με 38 πόντους (9/15 τρίποντα, 4/6 δίποντα), 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 3 ασίστ. Από την πλευρά των νικητών «κλειδί» ήταν ο Δημήτρης Μωραΐτης, ιδιαίτερα στην 4η περίοδο, έχοντας 12 πόντους με 3/4 τρίποντα και 4 ασίστ, ενώ πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μάρκους Ντένμον που τελείωσε το παιχνίδι με 23 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι από την αρχή της αναμέτρησης με αποτέλεσμα να πάρουν από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ. Το Περιστέρι bwin παρέμενε κοντά στο σκορ και στο φινάλε της πρώτης περιόδου κατάφερε να πάρει το πρώτο του προβάδισμα με 23-21. Συνεχίζοντας όμως στο ίδιο ρυθμό μπήκε στη δεύτερη περίοδο τρέχοντας μικρό σερί που του έδωσε τη δυνατότητα να ξεφύγει με 28-21. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη διατήρησε αυτή την υπέρ της διαφορά μέχρι και τ μέσα του δεκαλέπτου (36-29) καθώς σε εκείνο το σημείο ο Άρης με δικό του σερί 8-0 ανέτρεψε το σκορ προσπερνώντας με 37-36. Με τους Ντένμον και Τζούστον το Περιστέρι bwin ανέκτησε και το προβάδισμα αλλά και τη διαφορά, φτάνοντας, με το τρίποντο του Κασελάκη στο φινάλε του πρώτου μέρους και στο +9 (53-44).

Με την επιστροφή των δύο ομάδων για το δεύτερο ημίχρονο, το Περιστέρι bwin συνέχισε να έχει τον έλεγχο ρυθμού και σκορ με τον Ντένμον να κάνει στο 24' το 59-49. Σε εκείνο το σημείο όμως ο Τολιόπουλος «ζεστάθηκε» ο γκαρντ του Αρη ευστόχησε σε τέσσερα τρίποντα, ο Καββαδάς έδωσε λύσεις κοντά στο καλάθι και οι Θεσσαλονικείς έκαναν την απόλυτη ανατροπή, καθώς με επιμέρους 16-3 βρέθηκαν από το -10 στο +3 με τον Τολιόπουλο να κάνει στο 27' το 62-65. Με δικούς του πόντους ο Αρης έφτασε και στο +6 (66-72) όμως ο Αρης με το buzzer beater του Πουλιανίτη από το κέντρο μείωσε σε 71-72 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια. Ο Τολιόπουλος έμεινε ζεστός μέχρι και τα μέσα της περιόδου δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του με 85-83, στη συνέχεια όμως έδειξε να χάνει δυνάμεις κι σε συνδυασμό με το μαρκάρισμα πάνω του, ο Αρης «στερήθηκε» το βασικό επιθετικό του όπλο. Ο Μωραΐτης με τρίποντο έκανε το 89-85 στο 38' όμως ο Αρης έμεινε κοντά στο σκορ και τελικά στα 26'' για το τέλος ισοφάρισε σε 90-90, με τρίποντο του Χόχλερ. Στην επόμενη κατοχή οι γηπεδούχοι πήγαν σε μεγάλη επίθεση και ο Αρης σε καθαρή άμυνα. Ο Μωραΐτης βρήκε τον διάδρομο για το λέι απ, αστόχησε, όμως ο Μπίλαν με φόλοου έβαλε μπροστά την ομάδα του με 92-90. Ο Αρης μετά από τάιμ άουτ και με 1,4'' στη διάθεσή του κατάφερε να βγάλει σουτ υπό καλές προϋποθέσεις, όμως ο Χόλχερ αστόχησε.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 53-44, 71-72, 92-90.

ΑΕΚ 92 - 77 ΙΩΝΙΚΟΣ BASKET

Τις πέντε νίκες έφτασε στη Basket League η ΑΕΚ καθώς επικράτησε με 92-77 του Ιωνικού Νικαίας στο Ολυμπιακό Κλειστό Άνω Λιοσίων για την έκτη αγωνιστική του Πρωταθλήματος και τίμησε παράλληλα τη μνήμη του Στέφαν Γέλοβατς.

Μέσα σε κλίμα συγκίνησης πραγματοποιήθηκε η αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον Ιωνικό καθώς πριν από το τζάμπολ ο Δημήτρης Μαυροειδής και οι άνθρωποι της κιτρινόμαυρης ΚΑΕ έδωσαν μία φανέλα με το νούμερο 13 και μία ανθοδέσμη στον πατέρα και την αδελφή του Στέφαν Γέλοβατς, ώστε να τιμήσουν τη μνήμη του Σέρβου άσου που έφυγε πέρσι από τη ζωή, τόσο άδικα και αναπάντεχα.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Ιωνικός προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους και προηγήθηκε με 6-2 στο 3’, με καλάθι του Λουκά Μαυροκεφαλίδη. Η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στους παίκτες του Ηλία Καντζούρη καθώς με επιμέρους σκορ 22-6 πέρασαν μπροστά με 12 πόντους διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-12). Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, ωστόσο η ΑΕΚ διατηρούσε τη διψήφια διαφορά με επιθετικές αιχμές τους Κάμερον ΜακΓκριφ και Ακίλ Μίτσελ στη διάρκεια του πρώτου μέρους (51-36).

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξες ιδιαίτερα αφού ο Ιωνικός ανέβασε την απόδοση του στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Χόκινς και Μαυροκεφαλίδης εκτελούσαν στην επίθεση μειώνοντας αρχικά την απόσταση από την Ένωση, ωστόσο ο Καντζούρης φρόντισε ν’ αφυπνίσει τους παίκτες του. Ο Φρέιζερ μπήκε στην εξίσωση επιθετικά με αποτέλεσμα η διαφορά να μείνει στους 15 πόντους (72-57). Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες συμβάδιζαν αλλά το γεγονός αυτό ευνοούσε τους γηπεδούχους οι οποίος την πρώτη περίοδο είχαν «χτίσει» μία απόσταση που τους βοήθησε να φτάσει στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 51-36, 72-57, 92-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 99 - 64 ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS

Ο Ολυμπιακός πέτυχε επιβλητική νίκη στο ΣΕΦ επί του Κολοσσού H Hotels (99-64) και παρέμεινε αήττητος στην Basket League με έξι νίκες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πολύ καλό ρυθμό και ομαδική λειτουργία που αποδεικνύεται από τα 12/25 τρίποντα και τις 27 ασίστ που μοίρασαν.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Άλεκ Πίτερς με 21 πόντους με 6/6 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Τον 27χρονο Αμερικανό φόργουορντ ακολούθησε σε σκορ ο συμπατριώτης του, Σακίλ ΜακΚίσικ ο οποίος πέτυχε 14 πόντους με μια μόνο χαμένη βολή (3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 23 βολές) και μοίρασε 5 ασίστ.

Διψήφιοι ήταν, επίσης, για τους νικητές, ο Μουσταφά Φαλ, που σκόραρε 12 πόντους χωρίς να χάσει σουτ (2/2 βολές και 5/5 δίποντα), και ο Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος πέτυχε 12 πόντους και εκείνος με μια χαμένη βολή (3/3 τρίποντα, 1/1 δίποντο και 1/2 βολές).

Από τους «θαλασσί» πρώτος σκόρερ ήταν ο Τι Τζέι Σταρκς, ο οποίος είχε 21 πόντους με 6/15 σουτ δύο πόντων και 2/6 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα.

Ο Ολυμπιακός σε διάστημα πέντε λεπτών ανέβασε την διαφορά από τους πέντε στους 17 πόντους. Έξι δευτερόλεπτα πριν την λήξη της πρώτης περιόδου ο Τζόελ Μπόλομποϊ έκανε το 23-16 και ακολούθησε στα πρώτα 4’ και 30’’ της δεύτερης περιόδου έκανε επιμέρους σκορ 12-2 από τους «ερυθρόλευκους» που αύξησε την απόσταση από τον Κολοσσό H Hotels στους 17 (35-18).

Στο επιμέρους σκορ 12-2 του Ολυμπιακού πέτυχε 5 πόντους με ένα τρίποντο ο Πίτερς, δύο καλάθια ο Μπολομπόϊ και τρεις ο ΜακΚίσικ.Ακολούθησε στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου σερί 10-0 με πέντε πόντους του ΜακΚίσικ και οι Πρωταθλητές και Κυπελλούχοι Ελλάδας πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +25 και με νταμπλ σκορ (50-25).

Ενάμιση λεπτό πριν το τέλος της συνάντησης και με μια βολή του Τζορτζ Πάπας η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά την μέγιστη τιμή των 35 πόντων (95-60), που και η τελική στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 51-45, 74-43, 99-64.

ΠΑΟΚ mateco 97 - 92 ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Ο ΠΑΟΚ mateco με επιμέρους σκορ 30-20 στα τελευταία 9’ και 30’’ της αναμέτρησης επιβλήθηκε στο «Παλατάκι» του Προμηθέα (97-92) και έφτασε τις τέσσερις νίκες στις πρώτες έξι αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της Basket League ενώ διατήρησε το αήττητο τις έδρας του με τρεις επιτυχίες σε ισάριθμες συναντήσεις.

Η ομάδα της Πάτρας άρχισε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο με 30-23 με 9 πόντους με ένα τρίποντο του Τζο Γιανγκ, 6 πόντους του Γιώργου Τανούλη και δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Αρνόλντας Κουλμπόκα.

Η διαφορά υπέρ του Προμηθέα ανέβηκε στους 9 (32-23) με κάρφωμα του Νεμάνια Ντάγκουμπιτς στις αρχές του δεύτερου δεκάλεπτου, όμως, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με πρωταγωνιστές τους Γιανίκ Φράνκε, Τζέιλεν Χαντς και τρίποντο του Νίκου Τσιακμά προσπέρασαν με 44-41 στο 18’.

Ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε και με 4 (63-59) δέκα λεπτά αργότερα με λέι απ του Τάιλερ Πόλεϊ, όμως, οι φιλοξενούμενοι με 8 πόντους με 8 πόντους με ένα τρίποντο του Κουλμπόκα προσπέρασαν με 70-65 21’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» εξαπέλυσε την αντεπίθεση που του έδωσε τη νίκη μετά το 72-67 του Τζόρτ Κόντιτ στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκάλεπτου. Με δύο τρίποντα του Τζέιλεν Ράιλι και ένα του Τζέιλεν Χαντς, ο ΠΑΟΚ mateco προσπέρασε με 80-76 με 5’ και 52’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Ο Ράιλι συνέχισε καλό ρυθμό, ενώ η άμυνα των γηπεδούχων ήταν εξαιρετική και με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του 29χρονου Αμερικανού γκαρντ ο «Δικέφαλος του Βορρά» ξέφυγε με 89-78, 2’ και 14’’ πριν το τέλος του αγώνα και «αγκάλιασε» τη νίκη.

Πρώτος σκορερ του ΠΑΟΚ mateco και καθοριστικός για τη νίκη του για την ο Ράιλι με 11 πόντους στην τέταρτη περίοδο και συνολικά 21 με 5/11 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα. Ο Φράνκε είχε 18 πόντους και 8 ασίστ, ο Χαντς 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ διακρίθηκαν ακόμη ο Νίκος Τσιακμάς με 10 πόντους με 2/2 τρίποντα και 2/2 δίποντα και ο Νέιτ Ρένφρο με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-30, 46-47, 67-70, 97-92.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ 71 - 54 ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT

Επιστροφή στις νίκες για τον Απόλλωνα που επικράτησε στην Πάτρα με 71-54 του Λαυρίου Megabolt για την 6η αγωνιστική της Basket League, ενώ κατάφερε να χτίσει μια σημαντική διαφορά που θα μπορέσει να του δώσει πλεονέκτημα σε πιθανές ισοβαθμίες. Οι «μελανόλευκοι» βελτίωσαν πλέον το ρεκόρ τους σε 2-4 σε αντίθεση με την ομάδα της Λαυρεωτικής που συνεχίζει δίχως νίκη στη φετινή σεζόν. Κομβικό σημείο της αναμέτρησης ήταν το φινάλε του πρώτου μέρους και το ξεκίνημα του δευτέρου, σημείο που ο Απόλλωνας με ένα μεγάλο σερί 19-0 κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του διαφορά, να ανεβάσει το προβάδισμά του σε διψήφια επίπεδα και εν τέλει να βάλει τις βάσεις για την τελική επικράτηση.

Ο Νικ Γκρίφιν με 16 πόντους και 4 τρίποντα ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών που είχαν ακόμη σε καλή βραδιά τους Ντέιβις (10 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Καράμπελα (13 πόντους, 8 ασίστ) και Τέιλρο (12 πόντοι, 8 ριμπάουντ). Για τους φιλοξενούμενους που τελείωσαν με 6/24 τρίποντα αλλά και 8 λιγότερα ριμπάουντ, ο Αρ Τζέι Κόουλ είχε 14 πόντους, ενώ ο Σάβιον Φλαγκ είχε 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Από την αρχή της αναμέτρησης οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ωστόσο ένα σερί 7-0 των φιλοξενούμενων του επέτρεψε να μετατρέψουν το 13-11 σε 13-18, ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα 8 πόντων (15-23). Ο Απόλλωνας κατάφερε να μειώσει (20-23) όμως και πάλι το Λαύριο Megabolt ξέφυγε (20-17) και έδειξε να έχει τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα τουλάχιστον μέχρι το 17' όταν προηγήθηκε με 33-29 με τρίποντο του Ντέιβις.

Εξι πόντοι από τον Τέιλορ και άλλοι τρεις από τον Καράμπελα έχτισαν ένα σερί 9-0 για τους Πατρινούς που πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας πάρει προβάδισμα με 38-33. Το σερί τους όμως συνεχίστηκε και στις αρχές του δευτέρου μέρους. Στην επιθετική εξίσωση μπήκε και ο Γκρίφιν με τον Απόλλωνα να φτάνει το σερί του στο 19- και στο 25' να ξεφεύγει με 48-33! παρόλα αυτά το Λαύριο Megabolt δεν παρέδωσε τα όπλα. ροκάνισε τη διαφορά ρίχνοντας τη σε μονοψήφια επίπεδα στο τέλος της τρίτης περιόδου (52-43) και στις αρχές της τέταρτης με το τρίποντο του Γερομιχαλού πλησίασε σε 52-46. Οι γηπεδούχοι ωστόσο συνέχισαν να παίρνουν σκορ πίσω από τα 6,75μ. με αποτέλεσμα να ανεβάσουν και πάλι το προβάδισμά τους στους 15 πόντους και σε συνδυασμό με την καλή τους άμυνα ειδικά κοντά στο καλάθι, να μην κινδυνέψουν. Η διαφορά έφτασε και στο +19 (71-52) με τις δύο ομάδες να παίζουν και γι αυτή στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 38-33, 52-43, 71-54.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ 82 - 99 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Τις τέσσερις νίκες στη Basket League έφτασε ο Παναθηναϊκός καθώς επικράτησε με 99-82 της Καρδίτσας ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ για την έκτη αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Με πρώτο σκόρερ τον Γιώργο Παπαγιάννη που σημείωσε 20 πόντους (10/10 δίποντα) και συνολικά πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης. Από την Καρδίτσα ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ ο Μπέιτμον πέτυχε 22 πόντους.

To δικό του ξέσπασμα μετά τη βαριά ήττα από τη Φενέρ αναζητούσε ο Παναθηναϊκός, απέναντι στην Καρδίτσα ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ που προσπάθησε να του βάλει δύσκολα. Οι «πράσινοι» έβρισκαν λύσεις επιθετικά και οι γηπεδούχοι όσο περνούσε η ώρα δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν. Με επιθετικές αιχμές του Μποχωρίδη και Λι οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς μπήκαν μπροστά στο σκορ, με συνέπεια να προηγηθούν με 27-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η Καρδίτσα ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ, προσπαθούσε να φανεί ανταγωνιστική με τον Τζιμ Μπεχάιμ και τον Γιάννη Αθηναίου να βάζουν δύσκολα στους φιλοξενούμενους αλλά αυτή η εικόνα δεν κράτησε για πολύ. Οι «πράσινοι» με επιμέρους σκορ 29-12 ανέβασαν τη διαφορά στους 25 πόντους (56-31) στο 19’ με καλάθι του Γιώργου Καλαϊτζάκη.

Στην επανάληψη η εικόνα της αναμέτρησης δεν είχε πολλές εκπλήξεις, παρότι το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε στους γηπεδούχος που έκαναν επιμέρους σκορ 21-19. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου κατάφεραν να μειώσουν, την ίδια στιγμή που ο Ράντονιτς μοίραζε το χρόνο συμμετοχής με διαφορά την τελευταία περίοδο να πηγαίνει στους 21 πόντους στο (97-76). Κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός έφτασε στην τέταρτη νίκη στη Βasket League ενόψει της διπλής αγωνιστικής που ακολουθείντην ερχόμενη εβδομάδα στην EuroLeague.

Tα δεκάλεπτα: 19-27, 38-57, 59-76, 82-99.