ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT 81 - 70 ΑΡΗΣ

Ένα σημαντικό βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής στη Basket League πραγματοποίησε το Λαύριο Megabolt καθώς επικράτησε του Άρη με 81-70 σε αναμέτρηση για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γιώργου Λημνιάτη ήταν ο Φλαγκ με 17 πόντους (16 ριμπάουντ), ενώ καθοριστική ήταν η συμβολή του Ζάρα ο οποίος πέτυχε σημαντικού πόντους στην τέταρτη περίοδο όταν οι κίτρινοι προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση.

Από το ξεκίνημα της, η αναμέτρηση έδειχνε πώς θα είναι αμφίρροπη με τις δύο ομάδες να προσπαθούν, ώστε να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να κάνουν αρκετά λάθη. Με το τάιμ άουτ στα 42’’ ο Γιάννης Καστρίτης αφύπνισε τους παίκτες του, ωστόσο οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το ξέσπασμα του Λαυρίου Megabolt στο τέλος της πρώτης περιόδου όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 22-15, με επιθετική αιχμή του Σαβιόν Φλαγκ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ανέβασαν τη διαφορά στους οκτώ πόντους (36-28) στο 16’ με καλάθι του Κολοβέρου. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και κατάφεραν να μειώσουν στο ημίχρονο (40-37), με το επιμέρους σκορ να είναι 18-18 στη δεύτερη περίοδο.

Στην επανάληψη, με τους Κόουλ, Φλαγκ και Γκρέι να εκτελούν οι παίκτες του Γιώργου Λημνιάτη έκαναν επιμέρους σκορ 15-8 μέχρι το 26’ ανεβάζοντας τη διαφορά στους δέκα (55-45). Στο τέλος της τρίτης περιόδου το Λαύριο Megabolt προηγήθηκε με 62-51.

Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν τον έλεγχο του αγώνα και μια διαφορά ασφαλείας της τάξης των δέκα πόντων κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια του τετάρτου δεκαλέπτου. Ο Αρης επιχείρησε να ανατρέψει την κατάσταση και στο 37’ μείωσε σε 70-63 με κάρφωμα του Χόχλερ. Ωστόσο, οι με βολές του Ζάρα και καλάθι του Κολοβέρου οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 74-63 στο επόμενο λεπτό και έφτασαν στη νίκη.

Tα δεκάλεπτα: 22-19, 40-37, 62-51, 81-70.

ΙΩΝΙΚΟΣ BASKET 75 - 102 ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin

Το Περιστέρι bwin κυριάρχησε μετά την πρώτη περίοδο στην Νίκαια και πέτυχε επί του Ιωνικού επιβλητική νίκη με 102-75 για την 19η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League. Για τους «κυανοκίτρινους» ήταν η 12η νίκη για το 31ο Επαγγελματικό Πρωτάθλημα, αποτέλεσμα που διατηρεί τις ελπίδες τους για την κατάκτηση της τρίτης θέσης της τελικής βαθμολογίας της κανονικής περιόδου.

Το Περιστέρι bwin μετά το πρώτο δεκάλεπτο ανέβασε την πίεση στην άμυνα του, δέχθηκε 48 στις επόμενες τρεις περιόδους, ενώ πέτυχε 29 πόντους από τα λάθη του Ιωνικού, που είχε 8 από τα λάθη των φιλοξενούμενων.

Οι «κυανοκίτρινοι» είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων: Τον Μάρκους Ντένμον που σκόραρε 19 με 7/12 σουτ εντός πεδιάς, τον Δημήτρη Μωραΐτη ο οποίος πέτυχε 18 πόντους με 4/7 τρίποντα και έκανε 5 κλεψίματα, τους Ίαν Χάμερ, Αλέξα Ραντόνοφ που σκόραραν από 15 πόντους, τον Κρις Χουγκάζ ο οποίος πέτυχε 13 και έκανε 4 κλεψίματα και τον Μίρο Μπίλαν που σκόραρε 11 και πήρε 7 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους πολύ καλός ήταν ο Ράισον Σίμονς, ο οποίος πέτυχε 26 πόντους με 8/11 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα και έδωσε 5 ασίστ.

Με τον Σίμονς να πετυχαίνει τέσσερα τρίποντα, ο Ιωνικός προηγήθηκε με 21-12 λίγο μετά το πρώτο πεντάλεπτο. Το Περιστέρι bwin αντέδρασε και με 11 πόντους με 3 τρίποντα του Μωραΐτη ισοφάρισε στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου (27-27).

Με σερί 8-0 σε διάστημα περίπου ενάμιση λεπτών, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (39-29) στο 13’. Με τον Ραντάνοφ να σκοράρει 9 πόντους σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, το Περιστέρι bwin ανέβασε την διαφορά πάνω από τους 20 (55-34) 1’ και 58’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο μέρος και έφτασε μέχρι τους 28 (101-73) με 51’’ να απομένουν για την ολοκλήρωση της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 27-27, 41-57, 62-79, 75-102.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 74 - 76 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Basket League «κλείδωσε» ο Ολυμπιακός καθώς νίκησε τον Παναθηναϊκό και στο ΟΑΚΑ με 76-74 για την 19η αγωνιστική συνεχίζοντας το αήττητο σερί του. Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν πλέον ρεκόρ 18-0 ενώ αντίστοιχα οι «πράσινοι», που είναι στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, έχουν 14-4.
Οι «πράσινοι» παρότι βρέθηκαν να χάνουν με διψήφιες διαφορές, κατάφεραν στο φινάλε να μειώσουν στο σουτ, έχοντας και την τελευταία ουσιαστικά κατοχή, ωστόσο είχαν λάθος επιλογή με τον Γουίλιαμς, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη, που διεύρυνε το σερί του στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας πήρε σκορ και από τους 11 παίκτες που χρησιμοποίησε και είδε τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να τελειώνει με 13 πόντους, τον Αϊζάια Κάναν με 12 πόντους έχοντας 3/4 τρίποντα και τον Σακίλ ΜακΚίσικ με 12.  Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 21 πόντους και μόλις 7 λάθη.

Από την άλλη πλευρά για τους γηπεδούχους του Χρήστου Σερέλη, ο Ντουέιν Μπέικον που τραυματίστηκε στο πρώτο δεκάλεπτο και στη συνέχεια αγωνίστηκε με δεμένο πόδι, τελείωσε με 17 πόντους, ο Πάτρικ Λι είχε 14 πόντους ενώ ο Μάριους Γκριγκόνις είχε 13, για έναν Παναθηναϊκό που από την πλευρά του είχε 14 ασίστ και 10 λάθη.

Από την αρχή του αγώνα ο Παναθηναϊκός θέλησε να περάσει την μπάλα κοντά στο καλάθι και να «σημαδέψει» τους ψηλούς του. Μετά το αρχικό 6-3 όμως ο Ολυμπιακός βρήκε σκορ από την περιφέρεια παίρνοντας προβάδισμα και ανοίγοντας τη διαφορά (10-16 στο 7'). Η απάντηση των γηπεδούχων όμως ήρθε με τα μακρινά σουτ των Λι και Μποχωρίδη με το φινάλε της πρώτης περιόδου να βρίσκεται τις δύο ομάδες ισόπαλες (21-21). Στα μέσα της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν παιχνίδι στο ανοικτό γήπεδα, από την άμυνά τους, και με σερί 10-0 ξέφυγαν με 35-25, ενώ η διαφορά έφτασε και στο +12 (33-45) με τρίποντο του Λαρεντζάκη. Ο Γουόλτερς με δικούς του πόντους μείωσε σε 38-45 όμως οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στα αποδυτήρια με +8 (38-46).

Δύο τρίποντα από τους Μαντζούκα και Μπέικον έδωσαν το δικαίωμα στον Παναθηναϊκό να μειώσει σε 44-49 με τον Ολυμπιακό όμως στα μέσα της τρίτης περιόδου να ξεφεύγει και πάλι με +10 (46-56). Ο Γκουντάιτις με δικά του καλάθια μείωσε σε 52-56 ενώ ένα τρίποντο του Γκριγκόνις λίγο πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου έφερε το παιχνίδι στον πόντο (58-59).  Ο Ολυμπιακός όμως με τα τρίποντα των Λαρεντζάκη και Πίτερς ξέφυγε με 58-66 στο 33', ενώ ο Παναθηναϊκός έπαιρνε σκορ μόνο από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Τριάμισι λεπτά πριν από το τέλος ο Ολυμπιακός μετά από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε με το γκολ φάουλ του Σλούκα (63-71) ενώ κέρδισε και την αποβολή του Γκουντάιτις με 5ο φάουλ.

Δύο λεπτά πριν από το τέλος ο Παναθηναϊκός με τον Μπέικον σημείωσε το πρώτο του εντός παιδιάς σουτ στην 4η περίοδο, μειώνοντας σε 67-71, ενώ στα 23,8'' ο ίδιος παίκτης με εύστοχο τρίποντο έφερε και πάλι το παιχνίδι στον πόντο κάνοντας το 74-75. Στα 21.4'' ο ΜακΚίσικ με 1/2 βολές έκανε το 74-76, ενώ στην επόμενη κατοχή του Παναθηναϊκού, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν την άμυνα πάνω στον Γουίλιαμς, και κέρδισαν και την μπάλα, στα 0,7'' με το σκορ να παραμένει και τον Ολυμπιακό να φεύγει από το ΟΑΚΑ με τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 38-46, 58-59, 74-76.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS 88 - 68 ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ CARNA

Σε τροχιά εξάδας παρέμεινε ο Κολοσσός H Hotels οπυ νίκησε στη Ρόδο και τον Απόλλωνα Carna με 88-68 για τη 19η αγωνιστική της Basket League. Οι Ροδίτες που έχουν 8-1 στο γήπεδό τους βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 9-9, ενώ από την άλλη ο Απόλλωνας έφτασε το 0-10 μακριά από την Πάτρα, έχοντας πλέον ρεκόρ 4-15 παραμένοντας στη ζώνη του υποβιβασμού.
Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είδε τρεις από τους Ελληνες παίκτες της ομάδας του να κάνουν τη διαφορά καθώς ο Λίνος Χρυσικόπουλος είχε 24 πόντους (10/16 σουτ) και 7 ριμπάουντ, ο Μανόλης Χατζηδάκης 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Χάρης Γιαννόπουλος τελείωσε το παιχνίδι με 7 πόντους αλλά και 14 (αμυντικά) ριμπάουντ! Για την ομάδα της Ρόδου μεγάλη διαφορά έκαναν τα ριμπάουντ, μιας και μάζεωψε 12 πρισσότερα (40-28) παίρνοντας 15 πόντους από δεύτερες επιθέσεις.

Για τους Πατρινούς που στάθηκαν εξαιρετικά για ένα και πλέον ημίχρονο αλλά τελείωσαν με 6/20 τρίποντα και συνολικά 42% εντός παιδιάς, 16 πόντους είχε ο Σαράντης Μαστρογιαννόπουλος, 13 ο Ιμπραχίμ Σιλά και 12 ο Τέβιν Μακ.

Με τους Χρυσικόπουλο και Χατζηδάκη να σκοράρουν, οι γηπεδούχοι άνοιξαν την υπέρ τους διαφορά μετά από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, χτίζοντας διψήφια διαφορά και ξεφεύγοντας με 17-7 στο 7ο λεπτό. Ο Σιλά με συνεχόμενους δικούς του πόντους δεν επέτρεψε στον Κολοσσό H Hotels να ξεφύγει περισσότερο στο σκορ με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 24-15. Ο Απόλλωνας Carna αρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 6-0 μειώνοντας έτσι σε 24-21 ενώ με ένα νέο 6-0 ολοκλήρωσε την ανατροπή του προσπερνώντας με 27-25 στο 15' επιστρέφοντας από το -11. Οι γηπεδούχοι με τον Ντίξον, ανέκτησαν το προβάδισμα (36-34 στο 18') με τους Πατρινούς όμως να ισοφαρίζουν (40-40) στο φινάλε του πρώτου μέρους με το τρίποντο του Μαστρογιαννόπουλου.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ, στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τον Απόλλωνα μάλιστα να έχει το προβάδισμα ως και τα μέσα της τρίτης περιόδου όταν ο Μαστρογιαννόπουλος διαμόρφωσε το 53-57. Στα επόμενα έξι λεπτά όμως, ως και το τέλος του δεκαλέπτου, οι Πατρινοί δεν σκόραραν ξανά, με τον Κολοσσό H Hotels να τρέχει σερί 13-0 και να ξεφεύγει με 66-57 στο 30'. Ο Απόλλωνας Carna σκόραρε στην πρώτη του κατοχή στην τέταρτη περίοδο, όμως ακολούθησε ένα νέο 7-0 για τους γηπεδούχους, που έχοντας συνολικά επιμέρους σκορ 20-2 σε λιγότερο από 10 αγωνιστικά λεπτά, ξέφυγαν με 73-59 στο 34'. Οι Πατρινοί δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο σκορ, με την ομάδα της Ρόδου να κάνει ένα νέο 7-0 στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα και φτάνει στην επικράτηση με 88-68, κλειδώνοντας ουσιαστικά την παρουσία τους στα πλέι οφ του φετινού πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 40-40, 66-57, 88-68.

ΠΑΟΚ mateco 87 - 79 ΚΑΡΔΙΤΣΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ

Ο Γιανίκ Φράνκε με 35 πόντους με 7/12 τρίποντα, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ οδήγησε στον ΠΑΟΚ mateco στην εντός έδρας νίκη επί της Καρδίτσας ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ (87-79), που ήταν η δεύτερη σερί για τον «Δικέφαλο του Βορρά» και 11η συνολικά στην Basket League της φετινής σεζόν.
Ο ΠΑΟΚ mateco φτάνοντας τις 11 νίκες στις πρώτες 19 αγωνιστικές της κανονικής περιόδου του 31ου Επαγγελματικού Πρωταθλήματος διατηρεί τις ελπίδες του για είσοδο στην πρώτη τετράδα της τελικής βαθμολογίας της regular season.

Ο Φράνκε ήταν ο αδιαμφισβήτητος πρωταγωνιστής της επικράτησης του «Δικέφαλου του Βορρά» που νίκησε παρότι έκανε 7 λάθη περισσότερα από τους «νεοφώτιστους» στην Basket League.

Ο ΠΑΟΚ mateco ήταν πιο εύστοχος έξω από τα 6,75 μέτρα (11/31 έναντι 7/28) αλλά και στα δίποντα (19/31 έναντι 24/42), ενώ με την άμυνα του κράτησε χαμηλά το σκορ της Καρδίτσας ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ ιδιαίτερα στα πρώτα τρία δεκάλεπτα.

Οι φιλοξενούμενοι με τους Σον Έβανς, Ρομπέρτο Γκάλινατ και Γιάννη Αγραβάνη πρωταγωνιστές προηγήθηκαν με 19-11 3’ και 35’’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Σε εκείνο το σημείο, όμως, ο «Δικέφαλος του Βορρά» ανέβασε την πίεση στην άμυνα του και απάντησε με σερί 13-0 που άρχισε με δύο βολές και τρίποντο του Τάιλερ Πόλεϊ και προσπέρασε με 24-19 στο 11’.

Στην συνέχεια με τον Φράνκε να είναι ασταμάτητος, ο ΠΑΟΚ mateco ξέφυγε με 45-33 στο 19’. Ο διεθνής Ολλανδός γκαρντ πέτυχε συνολικά 14 πόντους με 34 τρίποντα στην δεύτερη περίοδο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο «Δικέφαλος του Βορρά» με τρίποντο του Τζέιλεν Ράιλι ξέφυγε ακόμη και με 17 πόντους (58-41) στο 24’. Η μαχητική Καρδίτσα ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ με πρωταγωνιστή τον Γκάλινατ μείωσε μέχρι τους 5 (84-79 με 39’’ να απομένουν για την ολοκλήρωση της συνάντησης), αλλά ο ΠΑΟΚ mateco με τις άμυνες του Νέιτ Ρένφρο και κάρφωμα του 27χρονου Αμερικανού σέντερ κράτησε τους δύο βαθμούς.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-35, 70-57, 87-79.