Εάν το ποδόσφαιρο ήταν μποξ εχθές θα μας ήταν πιο εύκολο να καταλάβουμε πώς οι Άγγλοι πήραν ένα τέτοιο πέναλτι στην εποχή του VAR…

Διότι οι Δανοί μετά την ισοφάριση που δέχθηκαν δεν έδειξαν τίποτα ιδιαίτερο και δυστυχώς δεν έκαναν ούτε ευκαιρία μέσα σε 50 λεπτά που απέμεναν  (μαζί και η παράταση) ακόμα και μετά το 2 -1 των Άγγλων που υποτίθεται πως θα έπρεπε να ισοφαρίσουν!

Στα σημεία λοιπόν οι Άγγλοι ήταν καλύτεροι, πιο επιθετικοί και οργανωμένοι αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς το ποδόσφαιρο δεν είναι μποξ και μετράνε τα γκολ και όχι η εμφάνιση, όπως όλοι ξέρουμε…

Έτσι δίκαια μάλλον φωνάζουν οι Δανοί πως το πέναλτι δεν είναι πέναλτι, ο Σμάιχελ επισήμανε οτι υπήρχε τη στιγμή εκείνη 2η μπάλα στο γήπεδο (κάτι που αν είναι αλήθεια ο διαιτητής θα έπρεπε να είχε διακόψει άμεσα το ματς) και σήμερα πως την στιγμή της εκτέλεσης του πέναλτι υπάρχει παρενόχληση του Σμάιχελ από οπαδό των Άγγλων με λέιζερ από την κερκίδα…!

Όλα αυτά λοιπόν έμειναν από τον χθεσινό ημιτελικό, που τελικά κέρδισε στην παράταση 2-1  η Αγγλία και πάμε για ιστορικό τελικό, μεταξύ Αγγλίας – Ιταλίας και εκεί ελπίζουμε να δούμε μπάλα κι όχι  φαλτσοσφυρίγματα, την Κυριακή το βράδυ!