Η φαντασμαγορική βραδιά πραγματοποιήθηκε στο Dolby Theater του Λος Αντζελες, με έντονο το ελληνικό ενδιαφέρον, λόγω της συμμετοχής του Γιώργου Λάνθιμου και της ταινίας του, «The Favourite», ανέδειξε τα παρακάτω βραβεία :

B’ Γυναικείος Ρόλος: Νικήτρια η Ρετζίνα Κινγκ, Αν η Οδός Μπιλ Μπορούσε να Μιλήσει (If Beale Street Could Talk)

Υποψήφιοι
 
- Ρετζίνα Κινγκ, Αν η Οδός Μπιλ Μπορούσε να Μιλήσει (If Beale Street Could Talk)
- Μαρίνα ντε Ταβίρα, Ρόμα (Roma)
- Έιμι Άνταμς, Vice: Ο Δεύτερος στην Ιεραρχία (Vice)
- Έμα Στόουν, The Favourite
- Ρέιτσελ Βάις, The Favourite

Καλύτερο Ντοκιμαντέρ - Νικητής: Free Solo

Υποψήφιοι


- Free Solo
- Hale County This Morning, This Evening
- Minding the Gap
- Of Fathers and Sons
- RBG

Μακιγιάζ και Κομμώσεις - Νικητής Vice: Ο Δεύτερος στην Ιεραρχία (Vice)

Υποψήφιοι

- Border
- Μαίρη Η Βασίλισσα της Σκοτίας (Mary Queen of Scots)
- Vice: Ο Δεύτερος στην Ιεραρχία

Κοστούμια - Νικητής Black Panther

Υποψήφιοι


- Η Μπαλάντα του Μπάστερ Σκραγκς (The Ballad of Buster Scruggs)
- Black Panther
- The Favourite
- Η Μαίρη Πόπινς Επιστρέφει (Mary Poppins Returns)
- Μαίρη Η Βασίλισσα της Σκοτίας (Mary Queen of Scots)

Φωτογραφία - Νικητής Ρόμα (Roma)

Υποψήφιοι

- Ψυχρός Πόλεμος (Cold War)
- The Favourite
- Never Look Away
- Ρόμα (Roma)
- Ένα Αστέρι Γεννιέται (A Star is Born)

Καλλιτεχνική Διεύθυνση - Νικητής Black Panther

Υποψήφιοι


- Black Panther
- The Favourite
- Ο Πρώτος Άνθρωπος (First Man)
- Η Μαίρη Πόπινς Επιστρέφει (Mary Poppins Returns)
- Ρόμα (Roma)

Μοντάζ ήχου - Νικητής: Bohemian Rhapsody

Υποψήφιοι


- Black Panther
- Bohemian Rhapsody
- First Man
- A Quiet Place
- Roma

Ήχος - Νικητής: Bohemian Rhapsody

Υποψήφιοι


Black Panther
Bohemian Rhapsody
First Man
Roma
A Star Is Born

Ξενόγλωσση ταινία - Νικητής: Ρόμα (Roma) – Μεξικό

Υποψήφιοι


- Καπερναούμ (Capernaum) – Λίβανος
- Ψυχρός Πόλεμος (Cold War) – Πολωνία
- Never Look Away – Γερμανία
- Ρόμα (Roma) – Μεξικό
- Κλέφτες Καταστημάτων (Shoplifters) – Ιαπωνία

Μοντάζ - Νικητής Τζον Οτμαν για το «Bohemian Rhapsody»

Υποψήφιοι

- Τζον Οτμαν για το «Bohemian Rhapsody»
- Μπάρι Αλεξάντερ Μπράουν για το «BlackKklansman»
- Γιώργος Μαυροψαρίδης για το «Η Ευνοούμενη»
- Πάτρικ Τζ. Ντον Βίτο για το «Green Book»
- Χανκ Κόργουιν για το «Vice: Ο Δεύτερος στην Ιεραρχία»

Β’ Αντρικός Ρόλος - Νικητής Μαχερσάλα Άλι, Το Πράσινο Βιβλίο (Green Book)

Υποψήφιοι

- Μαχερσάλα Άλι, Το Πράσινο Βιβλίο (Green Book)
- Άνταμ Ντράιβερ, Η Παρείσφρηση (BlackKlansman)
- Σαμ Έλιοτ, Ένα Αστέρι Γεννιέται (A Star is Born)
- Ρίτσαρντ Γκραντ, Θα Μπορούσες Ποτέ να με Συγχωρέσεις; (Can You Ever Forgive Me?)
- Σαμ Ρόκγουελ, Vice: Ο Δεύτερος στην Ιεραρχία (Vice)

Καλύτερη ταινία κινουμένων σχεδίων - Spider-Man: Μέσα στο Αραχνο-Σύμπαν (Spider-Man: Into the Spider-Verse)

Υποψήφιοι
- Οι Απίθανοι 2 (Incredibles 2)
- Το Νησί των Σκύλων (Isle of Dogs)
- Η Μιράι του Μέλλοντος (Mirai)
- Ραλφ εναντίον Ίντερνετ (Ralph Breaks the Internet)
- Spider-Man: Μέσα στο Αραχνο-Σύμπαν (Spider-Man: Into the Spider-Verse)

Καλύτερο ντοκιμαντέρ μικρού μήκους - Νικητής: Period. End of Sentence

Υποψήφιοι

- Black Sheep
- End Game
- Lifeboat
- A Night at The Garden
- Period. End of Sentence.

Καλύτερη animated μικρού μήκους - Νικητής Bao

Υποψήφιοι

- Animal Behaviour
- Bao
- Late Afternoon
- One Small Step
- Weekends

Οπτικά Εφέ - Νικητής Ο Πρώτος Άνθρωπος (First Man)

Υποψήφιοι

- Εκδικητές: Ο Πόλεμος της Αιωνιότητας (Avengers: Infinity War)
- Christopher Robin
- Ο Πρώτος Άνθρωπος (First Man)
- Ready Player One
- Solo: A Star Wars Story

Πρωτότυπο Σενάριο - Νικητής: Το Πράσινο Βιβλίο (Green Book)

Υποψήφιοι

- Πρωτότυπο Σενάριο
- The Favourite
- Ακρότητες (First Reformed)
- Το Πράσινο Βιβλίο (Green Book)
- Ρόμα (Roma)
- Vice: Ο Δεύτερος στην Ιεραρχία (Vice)

Διασκευασμένο Σενάριο - Νικητής: Η Παρείσφρηση (BlackKlansman)

Υποψήφιοι

- Η Μπαλάντα του Μπάστερ Σκραγκς (The Ballad of Buster Scruggs)
- Η Παρείσφρηση (BlackKlansman)
- Θα Μπορούσες Ποτέ να με Συγχωρέσεις; (Can You Ever Forgive Me?)
- Αν η Οδός Μπιλ Μπορούσε να Μιλήσει (If Beale Street Could Talk)
- Ένα Αστέρι Γεννιέται (A Star is Born)

Οσκαρ Μουσικής - Νικητής: Λούντβικ Γκόρανσον, Black Panther

Υποψήφιοι

- Λούντβικ Γκόρανσον, Black Panther
- Τέρενς Μπλάνσαρντ, Η Παρείσφρηση (BlackKlansman)
- Νίκολας Μπριτέλ, Αν η Οδός Μπιλ Μπορούσε να Μιλήσει (If Beale Street Could Talk)
- Αλεξάντρ Ντεσπλά, Το Νησί των Σκύλων (Isle of Dogs)
- Μαρκ Σάιμαν, Η Μαίρη Πόπινς Επιστρέφει (Mary Poppins Returns)

Οσκαρ Τραγουδιού - Νικητής: Shallow, Ένα Αστέρι Γεννιέται (A Star is Born)

Υποψήφιοι

- All The Stars, Black Panther
- I’ll Fight, RBG
- The Place Where Lost Things Go, Η Μαίρη Πόπινς Επιστρέφει (Mary Poppins Returns)
- Shallow, Ένα Αστέρι Γεννιέται (A Star is Born)
- When A Cowboy Trades His Spurs For Wings, Η Μπαλάντα του Μπάστερ Σκραγκς (The Ballad of Buster Scruggs)

Α’ Ανδρικός Ρόλος - Νικητής: Ράμι Μάλεκ, Bohemian Rhapsody

Υποψήφιοι

- Κρίστιαν Μπέιλ, Vice: Ο Δεύτερος στην Ιεραρχία (Vice)
- Μπράντλεϊ Κούπερ, Ένα Αστέρι Γεννιέται (A Star is Born)
- Γουίλεμ Νταφόε, Στην Πύλη της Αιωνιότητας (At Eternity’s Gate)
- Ράμι Μάλεκ, Bohemian Rhapsody
- Βίγκο Μόρτενσεν, Το Πράσινο Βιβλίο (Green Book)


Α’ Γυναικείος Ρόλος - Νικήτρια: Ολίβια Κόλμαν, (The Favourite)

Υποψήφιες:

- Ολίβια Κόλμαν - The Favourite
- Γκλεν Κλόουζ - Η Σύζυγος
- Yalitza Aparicio - Roma
- Lady Gaga - A Star Is Born
- Μελίσα ΜακΚάρθι - Can You Ever Forgive Me?


Οσκαρ Σκηνοθεσίας στον Αλφόνσο Κουαρόν, για το Ρόμα (Roma)

Υποψήφιοι:


- Σπάικ Λι, Η Παρείσφρηση (BlackKlansman)
- Πάβελ Παβλικόφσκι, Ψυχρός Πόλεμος (Cold War)
- Γιώργος Λάνθιμος, (The Favourite)
- Αλφόνσο Κουαρόν, Ρόμα (Roma)
- Άνταμ ΜακΚέι, Vice: Ο Δεύτερος στην Ιεραρχία (Vice)


Οσκαρ Καλύτερης Ταινίας: Πράσινο Βιβλίο (Green Book)


Υποψήφιοι:


-Black Panther
-Η Παρείσφρηση (BlackKlansman)
-Bohemian Rhapsody
-The Favourite
-Το Πράσινο Βιβλίο (Green Book)
-Ρόμα (Roma)
-Ένα Αστέρι Γεννιέται (A Star is Born)
-Vice: Ο Δεύτερος στην Ιεραρχία (Vice)

ΣΧΟΛΙΑ 0
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ
ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΣΧΟΛΙΟΥ
X
Απάντηση σε:
* Τα πεδία με αστερίσκο είναι υποχρεωτικά